In vitro koşullar altında değişik konsantrasyonlarda hazırlanmış ağır metallerin farklı fasulye çeşitlerinde etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of different heavy metal concentrations on various bean varieties under in vitro conditions
  1. Tez No: 993858
  2. Yazar: PINAR BEKİŞ HASDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAKTEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, fasulye bitkisinin üç farklı çeşidinin (Sarıkız, Gina ve Volare) in vitro koşullarda farklı ağır metal konsantrasyonlarına (Kadmiyum, Kobalt ve Kurşun) verdiği fizyolojik ve morfolojik tepkileri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, Murashige ve Skoog (MS) temel besin ortamına 0, 100, 300 ve 500 μM konsantrasyonlarında Cd, Co ve Pb ilave edilmiş ve tohumlar steril koşullarda bu ortamlara ekilmiştir. Denemelerde çimlenme yüzdesi, gövde ve kök uzunlukları, yaş ve kuru ağırlıklar, toplam klorofil ve karotenoid içerikleri ile antioksidan kapasite ve toplam fenolik bileşik miktarları analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, tüm ağır metal uygulamalarının fasulye tohumlarının çimlenmesi ve erken fide gelişimini olumsuz yönde etkilediğini göstermiştir. Kadmiyum uygulamalarında yüksek dozlarda bitki gelişiminin tamamlanamadığı belirlenmiş; kobalt ve kurşun uygulamalarında ise artan metal konsantrasyonuna bağlı olarak çimlenme oranlarında belirgin düşüşler ortaya çıkmıştır. Çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmış; üç fasulye çeşidi içinde en yüksek ağır metal toleransının 2 numaralı çeşitte (Gina) olduğu, en düşük toleransın ise 1 numaralı çeşitte (Sarıkız) görüldüğü belirlenmiştir. Morfolojik ölçümler incelendiğinde, kök gelişiminin ağır metal stresinden sürgüne göre daha fazla etkilendiği görülmüştür. Ayrıca, artan ağır metal konsantrasyonları yaprak klorofil ve karotenoid içeriklerinde azalmaya yol açmış, antioksidan kapasite ile toplam fenolik bileşik düzeylerinde ise stresin etkisiyle artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, çalışma ağır metallerin fasulye bitkisinin erken gelişim evreleri üzerinde önemli düzeyde toksik etkiye sahip olduğunu ve çeşitler arasında farklı tolerans seviyelerinin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the physiological and morphological responses of three different bean (Phaseolus vulgaris L.) varieties (Sarıkız, Gina, and Volare) to varying concentrations of heavy metals (Cadmium, Cobalt, and Lead) under in vitro conditions. In the research, Cd, Co, and Pb were added to Murashige and Skoog (MS) basal medium at concentrations of 0, 100, 300, and 500 μM, and seeds were cultured under sterile conditions in these media. Germination percentage, shoot and root lengths, fresh and dry biomass, total chlorophyll and carotenoid contents, antioxidant capacity, and total phenolic compound levels were analyzed. The findings revealed that all heavy metal applications negatively affected the germination and early seedling development of bean seeds. In cadmium treatments, high concentrations prevented the completion of plant development, while cobalt and lead treatments resulted in significant reductions in germination rates as metal concentrations increased. Statistically significant differences were observed among the varieties; the highest heavy metal tolerance was found in variety 2 (Gina), whereas the lowest tolerance was recorded in variety 1 (Sarıkız). Morphological measurements indicated that root development was more strongly inhibited by heavy metal stress compared to shoot growth. Additionally, increasing heavy metal concentrations led to reductions in leaf chlorophyll and carotenoid contents, while antioxidant capacity and total phenolic compound levels increased as a stress response. In conclusion, the study demonstrated that heavy metals exert significant toxic effects on the early developmental stages of the bean plant and that tolerance levels vary among the different varieties.