2000 sonrası Kazakistan bağımsız belgeselciliği
Independent documentary filmmaking in Kazakhstan after 2000
  1. Tez No: 993888
  2. Yazar: TOLKYN URMANBEKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİZ GÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Belgeseller gerçek insanlara ve gerçek olaylara dayanır. Bu nedenle izleyiciler belgeselleri gerçek olarak algılar. Tüm sanat dalları gibi belgesel filmin de bir yaratıcısı vardır ve bu yaratıcı yönetmendir. Bu bağlamda, filmlerin gerçek yaratıcısının kim olduğu sorusu önemli bir anlam kazanır. Bu soruyu yanıtlamanın önemli bir yolu, auteur sineması teorisidir. Bu teori, Alexandre Astruc'un“kamera-kalem”fikrine dayanmaktadır ve gelişimi, Bazin gibi Fransız Yeni Dalga yönetmenlerinin katkılarıyla şekillenmiştir. 1960'larda Andrew Sarris bu yaklaşımı bir teoriye dönüştürdü ve auteur yönetmenin üç temel özelliğini belirledi. Bu çalışma 2000 yıllardan beri Kazakistan Bağımsız Belgeselciliğinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Çalışmada yönetmenler Bakyt Kayırbekov, Kalila Omar, Darhan Abdik, Kanat Beisekeyev ve Katerina Suvorova'ların filmleri örnek olarak kullanılıp auteur kuram ışığında incelenmektedir. Bu yönetmenlerin seçimi, Kazakistan'da bağımsız belgesel film yapımcılığında auteur odaklı bir yaklaşımı ortaya koyan, belirgin üslup süreklilikleri, tematik yönelimleri ve anlatı tercihlerini sergileme yeteneklerine dayanmaktadır. Bu yönetmenler, ulusal belgesel yapımının estetik ve ideolojik çeşitliliğini yansıtan analitik örnekler olarak değerlendirilmiştir.Bu v doğrultuda çalışma,“Крылатая душа джигита”(Yiğidin Kanadı At),“Алашорда”(Alaşorda),“Аққан жұлдыз”(Kayan Yıldız),“Зима в Рехабе”(Rehaba'daki Kış),“Завтра море”(Yarın Deniz) filmleri ile sınırlandırılmıştır. Bu tezde, seçilen yönetmenlerin filmlerinin temaları, olay ve görsel anlatıları aracılığıyla özğün bir belgesel dili geliştirip geliştirmediklerini ve auteur olarak tanımlanıp tanımlanamayacaklarını incelemektedir. Bu çalışma nitel bir araştırmadır. Bill Nichols'ın mod sınıflandırması temelinde yapılandırılmıştır. Andrew Sarris'in kuramına dayanarak bu belgesel filmlerin tema, olay ve görsel anlatıları, ses , müzik aracılığıyla yönetmenleri auteur olarak nitelendirmemize olanak sağladığı sonucuna varmaktadır. Belgesel filmlerin temaları, senaryo, olay anlatımı, kamera açıları, çekim ölçeği, müzik, ses ve ışık kullanımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Documentaries are based on real people and real events. For this reason, audiences tend to perceive documentaries as representations of reality. Like all forms of art, however, documentary film also has a creator, namely the director. In this context, the question of who the true creator of a film is gains particular significance. One of the key approaches to addressing this question is auteur theory. This theory originates from Alexandre Astruc's concept of the“camera-pen,”and its development was shaped by the contributions of French New Wave figures such as Bazin. In the 1960s, Andrew Sarris systematized this approach into a coherent theory and defined three fundamental characteristics of the auteur director. This study focuses on the development of independent documentary filmmaking in Kazakhstan since the 2000s. The films of directors Bakhyt Kayırbekov, Kalila Omar, Darkhan Abdik, Kanat Beisekeyev, and Katerina Suvorova are selected as analytical examples and examined through the lens of auteur theory. The selection of these directors is based on their capacity to demonstrate distinctive stylistic continuities, thematic orientations, and narrative strategies that reveal an auteurcentered approach within Kazakhstan's independent documentary practice. These vii directors are considered analytical cases reflecting the aesthetic and ideological diversity of national documentary production. Accordingly, the study is limited to the films“Крылатая душа джигита”(Wings of a Man – A Horse),“Алашорда”(Alashоrda),“Аққан жұлдыз”(Shooting Star),“Зима в Рехабе”(Winter in Rehab), and“Завтра море”(Tomorrow Sea). This thesis investigates whether the selected directors develop an original documentary language through thematic structures, narrative organization, and visual expression, and whether they may be defined as auteurs. The study adopts a qualitative research methodology and is structured on the basis of Bill Nichols classification of documentary modes. Drawing upon Andrew Sarris auteur theory, the analysis concludes that the thematic construction, narrative organization, visual strategies, as well as the use of sound and music, enable the directors to be evaluated within an auteur framework. The study examines the films' themes, script structures, narrative organization, character construction, camera movements, camera angles, music, sound design, and lighting.