Ötimik dönemde olan bipolar bozukluk hastalarında çocukluk çağı travmaları, ilişkisel ihtiyaçlarda doyum ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of the relationships between childhood trauma, relational needs satisfaction and psychological resilience in patients with bipolar disorder in the euthymic period
- Tez No: 993887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; bipolar bozukluk hastalarında çocukluk çağı travmaları, ilişkisel ihtiyaçlarda doyum ve psikolojik dayanıklılık seviyeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve sağlıklı kontrol gruptan bu değişkenlerde ne derece farklılık gösterdiğinin incelenmesidir. Ek olarak; psikolojik dayanıklılığın, çocukluk çağı travmaları ve ilişkisel ihtiyaçlarda doyum arasındaki ilişkide aracılık etkisi incelenmektedir. Çalışma 18-65 yaş aralığında toplamda 131 katılımcıyla (60 bipolar bozukluk hastası, 71 sağlıklı kontrol grubu) gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği verilmiştir. Young Mani ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçekleriyse psikiyatri uzmanı tarafından hastaların çalışmaya dahil edilme kriteri olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 31.0.0.0 programı ve Hayes'in (2018) PROCESS MACRO eklentisi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız örneklemler t-testi, Pearson korelasyon analizi, Fisher'ın z skoru testi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Bağımsız örneklemler t-testine göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Pearson korelasyon analizine göre her iki grupta da ÇÇT ve PD arasında negatif ve anlamlı, PD ve İİD arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Fisher'ın z skoru testine göre bipolar bozukluk grubu ve sağlıklı kontrol grubu arasında korelasyonlar arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Hiyerarşik regresyon analizinde, psikolojik dayanıklılığın çocukluk çağı travmaları ve ilişkisel ihtiyaçlarda doyum arasında tam bir aracılık etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Sonuçlar bipolar bozukluğa dair mevcut literatürde ilk defa çalışılan bir konu olması itibarıyla oldukça önem taşımaktadır. Gelecek çalışmalarda bipolar bozukluk hastalığına yönelik müdahalelerin zenginleştirilmesinde çocukluk çağı travmaları, ilişkisel ihtiyaçlarda doyum ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkilerin dikkate alınmasının önemli olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the relationship between childhood trauma, relational needs satisfaction and psychological resilience in patients with bipolar disorder in the euthymic period and examine the differences with healthy control group. Additionally, the mediating effect of psychological resilience on the relationship between childhood trauma and relational needs satisfaction is examined. The study was conducted with 131 participants (60 BD patients, 71 healthy control group), aged between 18-65 years. The data collected using the Informed Consent Form, Personal Information Form, Childhood Trauma Questionnaire, Psychological Resilience Scale and Relational Needs Satisfaction Scale. Young Mania and Hamilton Depression Rating Scales were applied by a psychiatrist as inclusion criteria. Data analysis was conductes using SPSS 31.0.0.0 and Hayes's (2018) PROCESS MACRO add-on. Independent sample T-test, Pearson correlation, Fisher's z-score test and hierarchical regression analyses were performed. An independent samples t-test showed a significant difference between the groups. According to Pearson correlation analysis, in both groups the relationship between CT and PR was negative and the relationship between PR and RNS was positive. According to Fisher's z-score test, there was no significant difference between the bipolar disorder group and control group in terms of correlations. Hierarchical regression analysis showed that PR mediated the relationship between CT and RNS. These results are significant because they represent the first study of this topic in the existing literature on bipolar disorder. Future studies may consider the relationships among childhood trauma, relational need satisfaction, and psychological resilience to enhance interventions for bipolar disorder.