Üniversitelerde çalışan personeller üzerinde kurumsal boş zaman desteği ile katılım motivasyonu arasındaki ilişki: Ankara Üniversitesi çalışanlarına yönelik bir çalışma
The relationship between organizational leisure support and participation motivation among university employees: A study on Ankara University staff
  1. Tez No: 993977
  2. Yazar: ZUHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Örgütlerin çalışanlarına sunduğu kurumsal boş zaman destekleri, çalışan motivasyonu ve iyi oluşu üzerinde giderek artan bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, üniversitelerde görev yapan akademik ve idari personelin algıladığı kurumsal boş zaman desteğinin, boş zaman etkinliklerine katılım motivasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülen nicel bir çalışmadır. Veriler, anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 18–65 yaş aralığında yer alan 119 akademik ve 388 idari personel olmak üzere toplam 507 üniversite çalışanı oluşturmaktadır. Katılımcılar, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Algılanan Kurumsal Boş Zaman Desteği Ölçeği ile Boş Zaman Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular, algılanan kurumsal boş zaman desteği ile boş zaman motivasyonu arasında pozitif ve düşük düzeyde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Özellikle zamansal esneklik sağlayan kurumsal destek uygulamalarının boş zaman motivasyonunu artırdığı, buna karşın maddi, toplumsal ve teşvik temelli desteklerin anlamlı bir etki oluşturmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar, üniversite çalışanlarının algıladığı kurumsal destek düzeyi arttıkça boş zaman etkinliklerine katılım motivasyonlarının da güçlendiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, üniversitelerde çalışanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik kurumsal boş zaman politikalarının geliştirilmesinin önem taşıdığı düşünülmektedir. Çalışma, üniversite personeline yönelik kurumsal boş zaman desteği ile boş zaman motivasyonu arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak ilgili literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational leisure support provided to employees has gained increasing importance in terms of employee motivation and well-being in contemporary working life. The purpose of this study is to examine the effect of perceived organizational leisure support on motivation to participate in leisure activities among academic and administrative staff working at universities. This research was conducted as a quantitative study within the framework of the relational survey model. Data were collected using a questionnaire method. The sample of the study consisted of a total of 507 university employees, including 119 academic and 388 administrative staff aged between 18 and 65 years, who were selected through convenience sampling. The Perceived Organizational Leisure Support Scale and the Leisure Motivation Scale were used as data collection instruments. Correlation analysis was employed to analyze the data. The findings revealed positive but low-level significant relationships between perceived organizational leisure support and leisure motivation. In particular, organizational support practices that provide temporal flexibility were found to enhance leisure motivation, whereas financial, social, and incentive-based support did not have a significant effect. The results indicate that as employees' perceived level of organizational leisure support increases, their motivation to participate in leisure activities also strengthens. In this context, the development of organizational leisure policies aimed at improving the quality of life of university employees is considered important. This study contributes to the relevant literature by revealing the relationship between organizational leisure support and leisure motivation among university personnel.