Elektroçekim yöntemi ile hazırlanan koenzim q10 yüklü nanoliflerin travmatik optik sinir hasarı modeli oluşturulan tavşanlardaki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of coenzyme q10 loaded nanofibers prepared by electrospinning method in the traumatic optic nerve damage model in rabbits
  1. Tez No: 993978
  2. Yazar: ESRA OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İNAM, DOÇ. DR. SERDAR TORT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, travmatik optik sinir hasarında Koenzim Q10 içeren ve elektroçekim yöntemiyle üretilen nanoliflerin, damla tedavisine kıyasla histolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal etkilerini değerlendirmektir. Optik sinir hasarı, retinal ganglion hücrelerinden beyne uzanan aksonların bütünlüğünün bozulmasıyla gelişen ve sınırlı rejenerasyon kapasitesi nedeniyle tedavisi güç bir nörodejeneratif süreçtir. Bu doğrultuda, elektron taşıma zincirinin temel bir kofaktörü ve güçlü bir antioksidan olan Koenzim Q10'un, oksidatif strese karşı nöronal hücreleri koruyucu etkilerinden yararlanılarak, biyouyumlu nanolif formülasyonlar aracılığıyla kontrollü ve sürdürülebilir salımının sağlanması hedeflenmiştir. Farklı polimer ve çözücü sistemleriyle hazırlanan elektroçekim yöntemiyle üretilmiş nanoliflerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiş; lif çapı dağılımı ve yüzey yapısı incelenmiştir. Nanolif formülasyonlarının fizikokimyasal özellikleri viskozite, iletkenlik ve yüzey gerilimi ölçümleriyle, termal özellikleri diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) analiziyle, etkin madde–polimer etkileşimleri ise Fourier transform infrared (FT-IR) spektrometre ile karakterize edilmiştir. İn vitro değerlendirmeler sonucunda oftalmik uygulamaya uygun Koenzim Q10 yüklü nanolif formülasyonları belirlenmiş ve bu formülasyonlar için in vitro salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İn vivo çalışmalarda, travmatik optik sinir hasarı oluşturulmuş Yeni Zelanda tipi erkek tavşanlarda Koenzim Q10 yüklü nanoliflerin konjonktiva ve optik sinire lokal uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Kornea ve lens dokuları ile aköz hümör, vitreus hümör ve serum örneklerinde oksidatif stres parametreleri değerlendirilmiş; histolojik ve immünohistokimyasal incelemelerle doku düzeyindeki etkiler nicel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Koenzim Q10 yüklü nanolif uygulanan gruplarda rejeneratif belirteçlerin arttığını ve nöronal destek mekanizmalarının aktive edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the histological, immunohistochemical, and biochemical effects of Coenzyme Q10-loaded nanofibers produced by electrospinning, compared to drop therapy, in traumatic optic nerve injury. Optic nerve injury is a neurodegenerative process that develops due to the disruption of the integrity of axons extending from retinal ganglion cells to the brain and is difficult to treat due to its limited regeneration capacity. Accordingly, the goal was to utilize the protective effects of Coenzyme Q10, a key cofactor in the electron transport chain and a potent antioxidant, against oxidative stress in neuronal cells, and to ensure its controlled and sustainable release through biocompatible nanofiber formulations. The morphological properties of electrospinning nanofibers prepared with different polymer and solvent systems were evaluated using scanning electron microscope (SEM); fiber diameter distribution and surface structure were examined. The physicochemical properties of the nanofiber formulations were characterized by viscosity, conductivity, and surface tension measurements, their thermal properties by differential scanning calorimetry (DSC) analysis, and active substance-polymer interactions by Fourier transform infrared (FT-IR) spectrometer. In vitro evaluations identified Coenzyme Q10-loaded nanofiber formulations suitable for ophthalmic application, and in vitro release studies were conducted for these formulations. In in vivo studies, local application of Coenzyme Q10-loaded nanofibers to the conjunctiva and optic nerve was performed in New Zealand type male rabbits with traumatic optic nerve injury. Oxidative stress parameters were evaluated in corneal and lens tissues, as well as aqueous humor, vitreous humor, and serum samples; tissue-level effects were quantitatively analyzed through histological and immunohistochemical examinations. The findings show that regenerative markers increased and neuronal support mechanisms were activated in the groups treated with Coenzyme Q10-loaded nanofibers.