Futbol antrenörlerinin etkili iletişim becerilerinin antrenör-sporcu ilişkisine etkisi
The impact of football trainers' effective communication skills on coach-athlete relationship
- Tez No: 994055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı futbol antrenörlerinin etkili iletişim becerileri ile antrenör-sporcu ilişkisi düzeylerinin belirlenerek, demografik değişkenlere göre karşılaştırılması ve futbol antrenörlerinin etkili iletişim becerilerinin, antrenör-sporcu ilişkisine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Antrenörlerin etkili iletişim becerilerini ölçmek için Buluş, Atan ve Erten Sarıkaya (2017) tarafından geliştirilmiş ''Etkili İletişim Becerileri Ölçeği (EİBÖ)'' ile antrenör-sporcu ilişkisi düzeyini ölçmek için Jowett ve Ntoumanis (2012) tarafından geliştirilen ''Antrenör-Sporcu İlişkisi Ölçeği (CART-Q)'' antrenör formu ve demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma evrenini Türkiye Futbol Federasyonu tarafından lisanslandırılmış futbol antrenörleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 276 futbol antrenörü oluşturmaktadır. Verilerin analizinde SPSS yazılımı ile t testi, tek yönlü varyans analizi, tukey testi ve korelasyon analizi yapılmıştır. Futbol antrenörlerinin etkili iletişim becerilerinin antrenör-sporcu ilişkisine etkilerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan regresyon modelinde antrenörlerin ''kendini tanıma-kendini açma'' becerisi ile ''bağlılık'' ilişkileri arasında ve ''empati'' becerisi ile ''tamamlayıcılık'' ilişkileri arasında negatif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Katılımcıların antrenör-sporcu ilişkisi ve etkili iletişim becerileri demografik bilgilere göre incelendiğinde ise anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Futbol antrenörlerinin lisans derecesi, eğitim kademesi ve sosyo-ekonomik statüsü ile etkili iletişim becerileri arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Futbol antrenörlerinin etkili iletişim becerileri yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Futbol antrenörlerinin perspektifinden ''yakınlık'' ve ''tamamlayıcılık'' ilişkisinin de yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Ayrıca antrenörlerin etkili iletişim becerileri ile antrenör-sporcu ilişkileri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of football trainers' effective communication skills to coach-athlete relations, by determining the level of the mutual relationship and comparing the variables by demographics. One of the quantiative research models, Relational Screening Model, has been used in this study. In order to gauge the effective communication levels of football trainers, Effective Communication Skills Scale (ECSS) (Buluş, Atan and Erten Sarıkaya, 2017) has been utilized along with the 'Coach-Athlete Relationship Questionnaire (CART-Q)'which aims to determine the coach-athlete relationship level (Jowett and Ntoumanis, 2012). The scope of the participants is the football trainers who are licensed by the Turkish Football Federation. 276 such trainers voluntarily participated in this study. T-test, one-way variance analysis, Tukey test and correlation analysis were performed with the SPSS 20.0 software in the analysis of the data. In the regression model constituted, it has been observed that there is a negative relation in between trainers' self-knowledge/self revelation skills and loyalty relations, as well as, in their empathy and complementarity relations. Significant differences were determined when coach-athlete and effective communication levels were analyzed on the basis of demographics. The thesis concludes that there is a positive relationship in between trainers' effective communication skills and their socio-economics statues, educational level and background. Moreover, trainers' complimentarity and closeness skills were highly strong.