Sürdürülebilirlik perspektifinden olimpiyat oyunları: 2020 Tokyo yaz ve 2022 Pekin kış olimpiyatları'nın incelenmesi
The olympic games from sustainability perspective: Review of 2020 Tokyo summer and 2022 Beijing winter olympics
  1. Tez No: 994060
  2. Yazar: NAZLI GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 2020 Tokyo Yaz ve 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları'nın organizasyonları sırasında ve sonrasında sürdürülebilirlik uygulamaları çıktılarının karşılaştırmalı analizini yaparak, Olimpiyat Oyunlarındaki yansıması ve Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komiteleri'nin (OOOK) bu konudaki yeni ve farklı yaklaşımlarını açıklamak amaçlanmıştır. Bu iki organizasyon sürdürülebilirlik stratejileri ve spor yönetim yaklaşımları açısından vakaların yakın tarihsel dönemde olması, karşılaştırmaya uygun ortam sağladığı için seçilmiştir. Birlemiş Milletler (BM), Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK), Tokyo Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi (TOOOK) ve Pekin Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi'nin (POOOK) resmi kayıtları ana veri kaynaklarını oluşturmuştur. Araştırmada vakaların çok yönlü yapısını irdelemek amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden karşılaştırmalı vaka çalışması modeli kullanılmıştır. Tekli ve çapraz analizlerle ulaşılan bulgular; çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal sürdürülebilirlikten oluşan ortak alt başlıklarda sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak; her iki organizasyonun OOOK'leri, UOK'nin üç başlık altında sınıflandırılan sürdürülebilirlik stratejisine uygun biçimde faaliyetlerini sürdürmüş olmalarına rağmen; Tokyo Oyunlarda daha çok olumsuz çevresel etkileri azaltmaya, Pekin Oyunlarında ise spor endüstrisi aracılığı ile bölgesel kalkınmaya odaklanılarak ekonomik sürdürülebilirliğin daha baskın gerçekleştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to explain Organizing Committees of the Olympic Games (OCOGs) new and different sustainability practices by analyzing sustainability practices outcomes during and after the organization of the 2020 Tokyo Summer and 2022 Beijing Winter Olympic Games. The cases of this study have created a suitable atmosphere for comparison, because of close historical period in terms of sustainability strategies and sport management approaches. Main data sources of this study have constituted, the United Nations (UN), International Olympic Committee (IOC), Tokyo Organizing Committee of the Olympic Games (TOCOG) and Beijing Organizing Committee of the Olympic Games (BOCOG) official reports. In this research, the comparative case study that is one of the qualitative research methods, was used to examine the multifaceted structure of the cases through single and cross-analyses. Sustainability practices were classified under environmental sustainability, economic sustainability and social sustainability, the common dimensions. According to the findings, IOC' sustainability strategies were successfully performed in three dimensions by both OCOGs. However, it was clearly observed that sustainability practices focused on different perspectives. For example, Tokyo Games, focused on environmental sustainability and Beijing Games, focused on economic sustainability by using sports industry for regional development. As a result, despite successful sustainability practices for both OCOGs in three dimensions, sustainability practices dependently shaped by mostly policies and needs of host states and cities, was observed.