Farklı tereyağı örneklerinde yağ asiti profilinin belirlenmesinde süperkritik ekstraksiyon tekniğinin kullanım potansiyeli
The potential use of supercritical extraction techniques for determining fatty acid profiles in different butter samples
  1. Tez No: 994088
  2. Yazar: UMUT BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, farklı kaynaklardan elde edilen (inek ve koyun; normal ve karın tereyağı) tereyağı örneklerinin yağ asidi profilleri, süperkritik karbondioksit (ScCO2) ekstraksiyonu sonrasında gaz kromatografisi-alev iyonizasyon dedektörü (GC-FID) ve gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) teknikleri kullanılarak belirlenmiş ve doğrulanmıştır. Ekstraksiyon işlemleri, ScCO2'nin ayarlanabilir çözücü gücünden yararlanılarak basınç 90-300 bar ve süre 30-240 dk aralıklarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, tereyağındaki yağ asitlerinin (YA) ekstraksiyon veriminin hem basınç hem de süre artışıyla anlamlı düzeyde yükseldiğini göstermiştir. Düşük ekstraksiyon koşullarında (90 bar, 30-60 dk) verimler genellikle %0,2'nin altında kalırken, yüksek koşullarda (300 bar, 240 dk) verimler belirgin şekilde artmıştır (inek tereyağı: %12,31; inek karın tereyağı: %8,24; koyun tereyağı: %11,27). En yüksek yağ ekstraksiyon verimi, koyun karın tereyağı örneklerinden 300 bar ve 240 dk koşullarında 22,274 g ekstrakt (%12,273) olarak elde edilmiştir. Yağ asidi kompozisyonu analizleri, palmitik asidin (C16:0) tüm örneklerde baskın yağ asidi olduğunu ve toplam YA'nin yaklaşık %31'ini oluşturduğunu ortaya koymuştur. Palmitik asidi, ortalama %18 oranıyla oleik asit (C18:1 ω9) izlemiştir. Karşılaştırmalı değerlendirmeler, karın kaynaklı tereyağlarının (inek karın: %44,49; koyun karın: %25,50) normal tereyağlarına kıyasla daha yüksek toplam yağ asidi içeriğine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fatty acid profiles of butter samples obtained from different sources (cow and sheep; regular and abdominal butter) were determined and validated using gas chromatography with flame ionization detection (GC-FID) and gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) following supercritical carbon dioxide (ScCO2) extraction. The extraction processes were carried out by exploiting the adjustable solvent power of ScCO2 at pressures ranging from 90 to 300 bar and extraction times between 30 and 240 minutes. The results demonstrated that the extraction efficiency of fatty acids from butter increased significantly with both increasing pressure and extraction time. Under low extraction conditions (90 bar, 30-60 min), the yields generally remained below 0.2%, whereas markedly higher yields were obtained under high-pressure and extended-time conditions (300 bar, 240 min), reaching 12.31% for cow butter, 8.24% for cow abdominal butter, and 11.27% for sheep butter. The highest oil extraction yield was obtained from sheep abdominal butter at 300 bar and 240 minutes, yielding 22.274 g of extract (12.273%). Fatty acid composition analyses revealed that palmitic acid (C16:0) was the dominant fatty acid in all samples, accounting for approximately 31% of total fatty acids. Palmitic acid was followed by oleic acid (C18:1 ω9), with an average proportion of 18%. Comparative evaluations indicated that abdominal butter samples (cow abdominal: 44.49%; sheep abdominal: 25.50%) contained higher total fatty acid contents than their corresponding regular butter samples.