Primigravid gebelerde doğum sonrası obstetrik anal sfinkter yaralanması sıklığının taranması
  1. Tez No: 271752
  2. Yazar: SEZİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DR. H. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızda postpartum servisinde 36. gebelik haftasının üzerinde mediolateral epizyotomi açılarak normal spontan doğum yapmış primigravid hastalarda OASY (Obstetrik Anal Sfinkter Yaralanmaları) sıklığını saptamayı hedefledik.Metod: Çalışmaya 201 primigravid gebe alındı. Olguların anal sfinkter anatomisi ve bütünlükleri postpartum servisinden taburcu olmadan önce ultrasonografi (Siemens Sonoline G50 ve Voluson 730 Expert) ile transvajinal prob (5-9 MHz) kullanılarak değerlendirildi. Transvajinal probun ucu furşet hizasına anüsü gösterecek şekilde 90 derece dik yerleştirilerek transvers ve sagittal planlarda görüntüler elde edildi. Saat 12 hizasında eksternal ve internal anal sfinkterlerin yapısı ve kalınlıkları değerlendirildi. Normal rektal mukoza yıldızsal şekli ile transvers kesitlerde izlendi. Klinik olarak sfinkter yırtığı saptanan olguların hepsi doğumdan hemen sonra doğum salonunda uç uca anastomoz tekniği ile uzman doktorlar tarafından onarıldı. Sadece ultrasonografik olarak defekt saptanan olgulara herhangi bir cerrahi müdahele yapılmadı ve izleme alındı. Olguların hepsi postpartum 2. aylarında kontrole çağrıldı. Ultrasonografik olarak değerlendirildi. Wexner kontinans skalasına göre skorlama yapıldı.Bulgular: Doğuma başvuran olguların ortalama yaşı 22,88 ? 3,72, doğumda gebelik haftası 39,14 ? 1,39 hafta ve doğum ağırlığı 3175,07 ? 383,83 gram olarak saptandı. Olguların 153'ü (%76,1) doktor, 48 (%23,9) tanesi ebe tarafından doğurtuldu. Doğum sonrası ortalama perineal cisim uzunluğu 2,34 ? 0,40 idi. 201 olgunun 171'de (%85,1) transvaginal USG'de anal sfinkterde defekt saptanmazken, 30 (%14,9) olguda sfinkter defekti saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the incidence of obstetric anal sphincter injuries (OASI) in spontaneous primigravid deliveries with mediolateral episiotomy beyond 36 gestational weeks.Method: 201 primigravid pregnancies were accepted in the study group. Anal sphincter anatomy and integrity was evaluated before hospital discharge in all cases with transvaginal sonography (5-9Mhz) (Siemens Sonoline G50 and Voluson 730 Expert). The vaginal ultrasound probe is placed in the fourchette of the vaginal introitus to obtain the transverse section of the anal sphincter. Turning the vaginal ultrasound probe 90°, the sagittal section is obtained. The combined thickness of the internal and external sphincters at the 12 o?clock position was measured in all patients. The intact rectal mucosa is a star-like image on the transverse section. All cases with evident anal sphincter tear were repaired with end-to-end technique, quite after delivery and diagnosis. In cases with only sonographic detection of OASI, no surgical procedure were performed and follow-up was performed two months later after delivery. Sonography was performed again. Scoring was performed after Wexner continence scale.Results: Median age at delivery was 22,88 ± 3,72 years, median gestational age 39,14 ± 1,39 weeks and median birth weight 3175,07 ± 383,83 gr. In 153 (76.1%) of cases, delivery was performed by physicians and in 48 (23.9%) cases by midwives. The median distance and measurement to perineal body was 2,34 ± 0,40 cm. In 171 cases (85.1%) of 201, we had no findings in transvaginal sonography, whereas 30 cases (14.9%) had a sphincter defect.