İlköğretim dengi okullarda iş sağlığı ve güvenliği fiziksel risk etkenlerinin belirlenmesi
Identification of physical risk factors in primary education level schools in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 994090
  2. Yazar: GÜLSÜM KENDİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki ilköğretim düzeyindeki okullarda iş sağlığı ve güvenliği kapsamında fiziksel risk etmenlerinin belirlenmesini ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Eğitim kurumları, çocukların gelişimsel, sosyal ve fiziksel olarak en savunmasız olduğu dönemlerde uzun süreler geçirdiği mekânlardır. Bu nedenle bu alanlarda karşılaşılabilecek fiziksel risklerin önceden tespit edilmesi ve önlenmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmada belge ve literatür analizi yöntemi kullanılarak hem yasal düzenlemeler hem de akademik çalışmalar kapsamlı biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, ilköğretim okullarında fiziksel risklerin çoğunlukla yapısal eksikliklerden, çevresel dengesizliklerden, ekipman kaynaklı sorunlardan, davranışsal faktörlerden ve yönetsel yetersizliklerden kaynaklandığını ortaya koymuştur. Mevzuatta yer alan hükümler, iş sağlığı ve güvenliğini okul ortamında güvence altına almayı hedeflese de uygulamada önemli boşluklar olduğu görülmektedir. Özellikle risk analizlerinin yapılmaması, öğretmen ve yöneticilerin İSG farkındalığının düşük olması ve öğrenci katılımının ihmal edilmesi bu süreci olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak, fiziksel risklerin önlenmesi yalnızca teknik bir mesele değil; aynı zamanda yönetsel, eğitsel ve kültürel bir dönüşümü gerektirmektedir. Çalışma, bu alandaki eksikliklerin giderilmesine katkı sunacak özgün öneriler ve politika geliştirme alanında kullanılabilecek uygulama rehberliği sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and evaluate physical risk factors within the scope of occupational health and safety (OHS) in primary schools in Türkiye. Educational institutions are environments where children, who are at a vulnerable stage in their physical, social, and developmental lives, spend a significant portion of their time. Therefore, identifying and mitigating physical hazards in these environments is critically important. In this research, a document and literature analysis method was used to examine both legal regulations and academic studies in a comprehensive manner. The findings reveal that the majority of physical risks in primary schools stem from structural deficiencies, environmental imbalances, equipment-related hazards, behavioral factors, and administrative shortcomings. Although current legislation aims to ensure occupational safety within school environments, significant implementation gaps persist. Specifically, the absence of risk assessments, the low level of OHS awareness among school staff and administrators, and the exclusion of students from safety-related processes negatively impact the overall effectiveness of safety practices. As a result, preventing physical risks is not solely a technical issue but also requires a holistic transformation in managerial, educational, and institutional culture. This study offers original contributions by identifying the shortcomings in the current system and providing practical recommendations that can be used in policymaking and implementation. It emphasizes the need for participatory, sustainable, and school-based strategies to enhance physical safety in primary education settings.