10. sınıf rehberlik programının sınıf rehber öğretmenleri, okul rehber öğretmenleri ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of the 10th grade guidance curriculum based on the views of classroom guidance teachers, school guidance counselors, and students
- Tez No: 994098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ARICI ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10.sınıf rehberlik programının sınıf rehber öğretmeni, okul rehber öğretmeni-psikolojik danışman ve öğrencilerin görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Çalışmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Çankırı il merkezindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı lise türlerinde öğrenim görmekte olan 35 10. sınıf öğrencisi, 26 sınıf rehber öğretmeni ve 4 okul rehber öğretmeni oluşturmuştur. Sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik programı ile ilgili görüşleri anketler ve görüşmeler ile yoluyla elde edilmiştir. Okul rehber öğretmenleri-psikolojik danışmanlar ile görüşmeler yürütülerek rehberlik programı ile ilgili görüşlerine ulaşılmıştır. 10. sınıf öğrencilerinin rehberlik programı ile ilgili görüşleri de odak grup görüşmesi ile elde edilmiştir. Araştırmada, sınıf rehber öğretmenlerinden elde edilen nicel verilere göre, en düşük ortalamanın sosyal-duygusal gelişim alanına, en yüksek ortalamanın ise akademik gelişim alanına ait olduğu belirlenmiştir. Sınıf rehber öğretmenleri, okul rehber öğretmenleri-psikolojik danışmanlar ve öğrencilerden edinilen nitel veriler incelendiğinde, 10. sınıf rehberlik programı kazanımlarının akademik, kariyer ve sosyal-duygusal gelişim alanları açısından genel olarak öğrencilerin gelişim dönemine uygun, dil ve yeterlilik açısından yeterli ve içerik açısından uygun olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, 10.sınıf rehberlik programı etkinliklerinin gelişim dönemi açısından uygun olmadığı, etkinlik sayısının yetersiz olduğu ve uygulamada çeşitli güçlüklerin yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, 10. sınıf rehberlik programı etkinliklerinin okul türü, sınıf düzeyi ve farklı sosyo-ekonomik bağlamlara duyarlı biçimde yapılandırılması; uygulama kılavuzları ve çevrim içi destekleyici sistemlerle güçlendirilmesi önerilmektedir. Ayrıca sınıf rehber öğretmenlerine yönelik rehberlik programı ve kazanımlar kapsamında, tutum geliştirmeyi içeren hizmet içi eğitimlerin planlanmasının önemli olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, sınıf mevcutlarının fazlalığı dikkate alınarak rehberlik ders saatlerinin artırılması ve sosyal-duygusal gelişim alanı kapsamında akran zorbalığı, teknoloji bağımlılığı ve beden imgesi gibi temaların programda daha sistematik biçimde yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the 10th grade guidance curriculum based on the views of classroom guidance teachers, school guidance counselors, psychological counselors, and students. A descriptive research design was employed. The study group consisted of 35 10th grade students, 26 classroom guidance teachers, and 4 school guidance counselors from various types of high schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Çankırı. Classroom guidance teachers' opinions on the guidance curriculum were collected using surveys and interviews. School guidance counselors-psychological counselors' opinions were obtained through interviews, a qualitative research method. Students' opinions on the guidance curriculum were gathered using focus group interviews. According to the quantitative data obtained from classroom guidance teachers, the lowest average score was in the social-emotional development domain, while the highest average was in the academic development domain. Analysis of the qualitative data collected from classroom guidance teachers, school guidance counselors-psychological counselors, and students revealed that the outcomes of the 10th-grade guidance curriculum were generally appropriate for students' developmental stages in terms of academic, career, and social-emotional development, sufficient in terms of language and proficiency, and appropriate in terms of content. However, it was also found that the activities of the 10th grade guidance curriculum were not fully appropriate for the developmental stage, the number of activities was insufficient, and various difficulties were encountered during implementation. Based on the research findings, the activities of the 10th grade guidance curriculum should be structured in a way that is sensitive to school type, grade level, and different socio-economic conditions; implementation guides and online systems cannot be replaced. Furthermore, it is considered important to plan in-service training for class counselors, including attitude development, within the scope of the guidance curriculum and available resources. In addition, it is necessary to utilize freedom lesson hours without considering the large class sizes, and to ensure that themes such as peer bullying, technological change, and body image within the social-emotional development area are included more systematically in the curriculum.