Ziyad Ebuzziya-Pars Tuğlacı davası
Ziyad Ebuzziya-Pars Tuğlacı case
- Tez No: 994099
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Muhammer EŞİYOK Ziyad Ebuzziya-Pars Tuğlacı Davası Yüksek Lisans Tezi Konya, 2026Dil, sözlük ve ansiklopedi uzmanı, tarih araştırmacısı ve yazar olarak bilinen Pars Tuğlacı, 1989 yılının ilk aylarında ismini, kariyerini ve birikimini bildiği, önceden tanıdığı Ziyad Ebuzziya'yı ziyaret eder. Ziyaret sebebi olarak“Türkiye Tarih ve Kültür Ansiklopedisi”adlı yirmi dört ciltlik bir ansiklopedi hazırladığını, bu eserde kullanmak üzere kütüphanesinden faydalanmak istediğini belirtir. Ziyad Ebuzziya sevinerek bu isteğini kabul eder. Pars Tuğlacı, ansiklopedisini hazırlamada kullanmak üzere Ziyad Bey'in kütüphanesinden 1860'lı yıllarda basılmış Fransızca“Le Tour Du Monde”adlı dergi külliyatı ile Hollandaca Dr. O. Dapper'in 1688 baskılı kitaplarını emaneten ister. Bunların fotoğraf ve filmlerini çekmek üzere götürür. Ebuzziya'dan Türkolog Dr. O. Dapper'in Hollanda dilinde yazdığı 1688 yılında Amsterdam'da basılmış“Doğu Akdeniz ve On iki Adalar...”kitabı ile Fransızca“Le Tour Du Monde”mecmualarının dört cildini alan (tamamı on sekiz cilt) Pars Tuğlacı, diğer ciltleri de İRCİCA'dan (İstanbul Yıldız Sarayı'nda bulunan İslam Tarih, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi) dönüşümlü olarak alıyordu. Çünkü diğer ciltler adı geçen merkeze mikrofilmlerinin çekilip arşivlenmesi amacıyla gönderilmişti. Pars Tuğlacı, dörder cilt olarak götürdüğü ciltleri iade ettikçe yeni bir dört cilt daha götürüyordu. İRCİCA'da uzman olarak çalışan Emekli Albay Edip Özkale, iade edilen ciltleri incelediğinde bazı sayfaların koparılmış olduğunu görüp durumu telefonla Ebuzziya'ya bildirir. Ebuzziya, bütün ciltlerin tetkik edilmesini rica eder. Yapılan incelemelerde istisnasız bütün ciltlerden ellişer altmışar sayfanın koparılmış olduğu tespit edilir. Adı geçen merkez koparılmamış bölümlerin fotokopilerini alır. Kalan miktar 6488 sayfadır. Le Tour Du Monde'un içinden toplam 840 sayfa koparılmıştır. Türkiye'de hiçbir kütüphanede ikinci nüshası bulunmayan Türkolog Dapper'in“Doğu Akdeniz ve On iki Adalar...”kitabından da 22 gravürün jiletle kesilerek alındığı sonradan tespit edilmiştir. Bunun üzerine konu adliyeye intikal etti. Türkiye'de ilk defa emanet kitaplar üzerindeki tahribat ve hırsızlıktan dolayı Tuğlacı mahkûm oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Muhammer EŞİYOK The Ziyad Ebuzziya – Pars Tuğlacı Case Master's Thesis Konya, 2026 Pars Tuğlacı, known as a linguist, lexicographer, encyclopedist, historical researcher, and writer, visited Ziyad Ebuzziya—whom he already knew by name, career, and scholarly background—in the first months of 1989. He stated that he was preparing a twenty-four- volume encyclopedia titled The Encyclopedia of Turkish History and Culture, and that he wished to benefit from Ebuzziya's private library for this project. Ziyad Ebuzziya gladly accepted this request. For the preparation of his encyclopedia, Pars Tuğlacı asked to borrow the complete set of the French periodical Le Tour du Monde, published in the 1860s, as well as the 1688 Dutch-language works of Dr. O. Dapper. He took these volumes with him in order to photograph and film their contents. Tuğlacı borrowed from Ebuzziya four volumes (out of a total of eighteen) of Le Tour du Monde, along with the 1688 Amsterdam edition of Dr. O. Dapper's book written in Dutch by the renowned Turkologist. The remaining volumes were being accessed alternately through IRCICA (Research Centre for Islamic History, Art and Culture, located in the Yıldız Palace, Istanbul), because they had been sent there earlier for microfilming and archival purposes. Each time Pars Tuğlacı returned four volumes, he borrowed another set of four. When retired Colonel Edip Özkale, a specialist working at IRCICA, examined the volumes that had been returned, he noticed that some pages had been torn out and immediately informed Ebuzziya by telephone. Ebuzziya then requested that all volumes be examined. The investigation revealed that, without exception, fifty to sixty pages had been removed from every volume. The Centre photocopied the remaining intact portions; the surviving material amounted to 6488 pages. A total of 840 pages were torn from Le Tour Du Monde. It was later discovered that 22 engravings had also been cut out with a razor blade from the book“The Eastern Mediterranean and the Twelve Islands...”by Turkologist Dapper, of which no second copy exists in any library in Turkey. The matter was then taken to court. For the first time in Turkey, Tuğlacı was convicted for vandalism and theft of borrowed books.