Acil servise başvuran non ST elevasyonlu miyokard infarktüsü tanısı alan hastalarda troponin-I ve HS-troponin-I yüksekliklerine göre koroner anjiyografi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of coronary angiography results based on troponin-I and high-sensitivity troponin-I elevations in patients presenting to the emergency department with non-ST elevation myocardial infarction. Gaziantep University Faculty of Medicine, department of emergency medi̇ci̇ne, medical specialty thesis
- Tez No: 994231
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Bu çalışma, hs-cTn ve Standart Troponin-I ölçümlerinin NSTEMI tanısı ve kardiyomiyosit hasarının acil servis yönetimindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Hedef, farklı troponin testlerinin koroner anjiyografi kararları ve ileri tetkik gereksinimleri üzerindeki rolünü değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem:Bu retrospektif kohort çalışmasında, NSTEMI tanısı almış ve koroner anjiyografi yapılmış hastalarda Standart Troponin-I ile hs-Troponin-I ölçümlerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 18 yaş üstü, STEMI dışı NSTEMI tanılı ve koroner anjiyografi uygulanmış hastalar dahil edilmiştir; demografik veriler, kronik hastalıklar, laboratuvar ve anjiyografi bulguları incelenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 kullanılarak gerçekleştirilmiş ve p<0,05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular:Çalışmaya 2018 ve 2021 yıllarında NSTEMI tanısı almış ve koroner anjiyografi yapılan toplam 396 hasta dahil edilmiştir; Standart Troponin-I grubunda % 66,7, HS-Troponin-I grubunda ise % 70,1 hastada anlamlı koroner arter hastalığı saptanmıştır (p=0,045). Hastaların yaş ortalaması 63–67 yıl arasında değişirken, cinsiyet dağılımı her iki grupta da erkek ağırlıklıdır (% 62,5–68,3). Troponin düzeyi ile Gensini skoru arasında pozitif korelasyon bulunmuş (r=0,258, p=0,001) ve hastaların % 57,8'ine stent uygulanmıştır. Sonuç:Bu çalışma, hs-cTn testlerinin NSTEMI tanısında Standart Troponin-I'ye göre daha hassas ve anatomik olarak anlamlı koroner arter hastalığını öngörmede üstün olduğunu göstermiştir. Bulgular, hs-cTn'nin hem miyokard hasarını erken tespit etmede hem de invaziv yönetim kararlarını desteklemede modern akut koroner sendrom yönetiminin temel aracı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of hs-cTn and Standard Troponin-I measurements on the diagnosis of NSTEMI and the management of myocardial injury in the emergency department. The objective was to evaluate the role of different troponin assays on coronary angiography decisions and the need for further investigations. In this retrospective cohort study, patients diagnosed with NSTEMI who underwent coronary angiography were assessed, comparing the results of Standard Troponin-I and hs-Troponin-I measurements. Patients aged over 18, with NSTEMI (excluding STEMI), and who underwent coronary angiography were included; demographic data, chronic comorbidities, laboratory results, and angiographic findings were evaluated. Statistical analyses were performed using SPSS 22.0, and a p-value <0.05 was considered statistically significant. A total of 396 patients from 2018 and 2021 were included; significant coronary artery disease (CAD) was detected in 66.7% of the Standard Troponin-I group and 70.1% of the hs-Troponin-I group (p=0.045). The mean age ranged from 63 to 67 years, and males predominated in both groups (62.5–68.3% ). A positive correlation was found between troponin levels and Gensini scores (r=0.258, p=0.001), and 57.8% of the patients underwent stent placement. This study demonstrated that hs-cTn tests are more sensitive than Standard Troponin-I for NSTEMI diagnosis and superior in predicting anatomically significant coronary artery disease. The findings indicate that hs-cTn is a key tool in modern acute coronary syndrome management, both for early detection of myocardial injury and for supporting invasive management decisions.