Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda sözleşmeli korsanlar
Privateers in the American War of Independence
  1. Tez No: 994243
  2. Yazar: ÖMER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
Özet
Sözleşmeli korsanlık (İng: Privateering), devletlerin korsanlıkla uğraşan denizcilere korsanlık beratı aracılığıyla faaliyet serbestisi vermek, bu suretle denizlerde egemenlik tesis etmek ve var olan egemenliklerini korumak maksadıyla geliştirdikleri bir güvenlik politikasıdır. Bu politika, özellikle Amerika kıtasının keşfinden itibaren bölgede etkisini gözle görünür bir şekilde göstermiştir. Sözleşmeli korsanlar, muhasım devletlerin ticari filolarını vurmak suretiyle onları ekonomik ve psikolojik açıdan yıpratma amacı gütmüşlerdir. Aynı zamanda icra ettikleri önleme, keşif, kılavuzluk ve istihbarat faaliyetleri ile bağlı oldukları devletlerin denizlerdeki emniyetini sağlamışlardır. Bu bağlamda sözleşmeli korsanları deniz ulaştırma hatlarının gayriresmî muhafızları olarak nitelemek mümkündür. Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda yürütülen sözleşmeli korsanlık faaliyetleri, bunun en göz önünde bulunan örneğidir. 1775-1783 yılları arasında gerçekleşen Amerikan Bağımsızlık Savaşı, sözleşmeli korsanlığın yoğun olarak uygulandığı Amerika kıtasında gerçekleşmesi ve sözleşmeli korsanlığın deniz cephesinde esas strateji olarak ön plana çıkması yönüyle askerî tarih içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bu savaş gerek Amerika kıtasındaki gerek ise diğer coğrafyalardaki egemenliğini deniz hâkimiyeti aracılığıyla tesis eden İngiltere'nin otoritesine karşı yürütülen bir bağımsızlık mücadelesiydi. Bu nedenle sadece kara muharebeleriyle değil, sözleşmeli korsanların Kıta Donanması'na yardımcı kuvvet olarak hizmet ettiği bir deniz cephesi ile de karakterize edilmiştir. Bu çalışma, sözleşmeli korsanlık uygulamasının tarih içerisindeki gelişimini ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndaki uygulanışını mercek altına almaktadır. Çalışmanın asıl maksadı ise sözleşmeli korsanlık uygulamasının Amerika Birleşik Devletleri'nin geliştirdiği askerî doktrinlerde etkisinin olup olmadığını analiz etmektir. Çalışmanın kaynaklarını arşiv kaynakları ve konuya dair kaleme alınmış basılı kaynaklar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Privateering is a security policy, developed by states in order to establishing sovereignty in the seas and protecting their existing sovereignty, through granting freedom of activity to sailors engaged in piracy through a letter of marque. This policy has visibly shown its influence in the American continent, especially since the discovery of the region. Privateers aimed to wear down the hostile states in economical and psychological aspects by attacking their commercial fleets. At the same time, they ensured the security of the states that they serve by performing activities of interception, reconnaissance, piloting and intelligence. In this context, the privateers can be considered as the unoffical guards of the sea lines of communication. The privateering activities carried out in the American War of Independence are the most prominent example of this. The American War of Independence, which has occured between 1775-1783, has an important place in military history by taking place in the American continent, where privateering was practiced extensively, and that privateering came to the fore as the main strategy in naval front. Because the American War of Independence was a struggle for independence against the authority of Great Britain, which had established its dominance both in the American continent and in other geographies through naval dominance. Therefore, it has been characterized not only by land battles, but also by a naval front in which privateer mercenaries served as auxiliary forces to the Continental Navy. This paper focus on the evolution of privateering through history and its use in the American War of Independence. The main purpose of the paper is analyzing that whether the privateering has an impact on the military doctrines, developed by the United States of America. The sources of the paper consist the archival sources and the primary sources, which were written about the theme.