ABD'nin Suriye politikasının askerileşmesi
Militarization of the American policy in Syria
  1. Tez No: 994291
  2. Yazar: EDANUR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
21. yüzyılın ilk çeyreğinde uluslararası güvenlik mimarisi, yeni tehdit algıları ve büyük güç rekabetiyle birlikte köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Bu dönüşümün en belirgin yansıma alanlarından biri Ortadoğu olmuş; Suriye ise küresel ve bölgesel aktörlerin mücadelesinin merkez üssü hâline gelmiştir. Bu tez çalışması, ABD'nin Suriye'deki askerî varlığını tarihsel gelişimi, stratejik arka planı ve uygulama pratikleri üzerinden incelemektedir. Araştırmanın temel sorunsalı, ABD'nin Suriye'de neden ve nasıl kalıcı bir askerî mevcudiyet inşa ettiği sorusudur. Çalışmada, ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin yalnızca IŞİD tehdidiyle açıklanamayacağı; aksine güvenlik tehditleri, bölgesel güç dengeleri, büyük güç rekabeti ve yerel ortaklık stratejilerinin iç içe geçtiği çok boyutlu bir çerçeveye oturduğu savunulmaktadır. Bu bağlamda, CENTCOM'un rolü, YPG/PYD ile kurulan ittifak ilişkileri ve ABD'nin bölgesel stratejik öncelikleri ele alınmıştır. Tez, nitel araştırma yöntemine dayanmakta; literatür taraması, belge analizi ve içerik çözümlemesi teknikleri kullanılarak hazırlanmıştır. Kaynaklar arasında ABD Savunma Bakanlığı raporları, CENTCOM belgeleri, Kongre tutanakları, uluslararası raporlar ve düşünce kuruluşu analizleri bulunmaktadır. Araştırmanın bulguları, ABD'nin Suriye'deki askerî varlığının geçici değil; kurumsallaşmış, stratejik temellere dayalı ve geleceğe yönelik bir süreklilik arz eden bir politika olduğunu göstermektedir. Bu politika, sadece Suriye'nin iç dengelerini değil, aynı zamanda Ortadoğu'daki güç ilişkilerini ve küresel güvenlik mimarisini de doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In the first quarter of the 21st century, the international security architecture has undergone a profound transformation shaped by new threat perceptions and great power competition. One of the most critical arenas where this transformation has manifested itself is the Middle East, with Syria emerging as the epicenter of global and regional rivalries. This thesis analyzes the United States' military presence in Syria through its historical development, strategic background, and practical implementation. The main research problem revolves around explaining why and how the United States has constructed a lasting military presence in this geography. The study argues that the U.S. intervention in Syria cannot be explained solely by the fight against ISIS; rather, it is embedded in a multidimensional framework that combines security threats, regional power balances, great power rivalry, and local partnership strategies. In this context, the role of CENTCOM, the alliances established with YPG/PYD, the tensions within NATO, and Washington's regional strategic priorities are examined in detail. Methodologically, the thesis is based on qualitative research, employing literature review, document analysis, and content analysis. Primary sources include reports of the U.S. Department of Defense, CENTCOM documents, Congressional records, international reports, and think tank analyses. The findings reveal that the U.S. military presence in Syria is not temporary but institutionalized, rooted in strategic foundations, and characterized by long-term continuity. This policy not only shapes the internal balance of Syria but also directly affects power dynamics in the Middle East and the broader international security architecture.