Dini motifli terör ile mücadele; Nijerya hükümeti ve Boko Haram örneği
Combating religiously motivated terro: The case of the Nigerian government and Boko Haram
  1. Tez No: 994338
  2. Yazar: HASAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK İLKE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Boko Haram örgütünün ortaya çıkışı ve faaliyetleri, Nijerya'nın karmaşık sosyo-politik yapısı içinde dini ideolojiyi bir araç olarak kullanan radikal bir hareketin ürünüdür. Özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra“İslamcı terör”kavramının yükselişiyle birlikte, cihad kavramı da terörist gruplar tarafından sıkça istismar edilmiştir. Ancak, cihadın İslam'daki asıl anlamı, Boko Haram gibi grupların şiddet eylemlerini meşrulaştırmak için kullandığı anlamdan oldukça farklıdır. Boko Haram, Nijerya'daki derin ekonomik eşitsizlikler, siyasi marjinalizasyon ve dini radikalizmin birleşimi sonucu ortaya çıkmış bir örgüt olup, bu koşulları kendi ideolojik amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu çalışmada, Boko Haram'ın ideolojisi, cihad kavramı ve bu kavramın İslam'daki gerçek anlamı arasındaki çelişkiler incelenerek, örgütün faaliyetlerinin dini bir gerekçeden ziyade siyasi ve sosyal nedenlerle motive olduğu vurgulanmaktadır. Nijerya hükümetinin Boko Haram ile mücadelesi ve bu mücadelede izlenmesi gereken stratejiler de çalışma kapsamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence and activities of the Boko Haram sect are products of a radical movement that exploits religious ideology within the complex socio-political fabric of Nigeria. Particularly after the 9/11 attacks and the subsequent rise of the term“Islamist terrorism,”the concept of jihad has been frequently misused by terrorist groups. 1 However, the true meaning of jihad in Islam differs significantly from the way it is used by groups like Boko Haram to justify their violent acts. Boko Haram, a product of deep-rooted economic inequalities, political marginalization, and religious radicalism in Nigeria, has exploited these conditions to further its ideological goals. This study examines the discrepancies between Boko Haram's ideology, the concept of jihad, and its actual meaning in Islam, arguing that the group's activities are motivated more by political and social factors than by religious justification. The study also evaluates the Nigerian government's efforts to combat Boko Haram and suggests strategies for a more effective counterterrorism approach.