Political ecology of mucilage in Marmara Sea: A case study of Nilüfer Creek
Marmara Denizi'nde müsilajın politik ekolojisi: Nilüfer Çayı üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 994368
  2. Yazar: YASEMİN MÜJGAN İLERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İSKENDER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Siyasal Bilimler, Environmental Engineering, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Marmara Denizi ekosisteminin kirlilik ve müsilaj patlamalarına karşı kırılganlığını incelemekte; özellikle Marmara Denizi'ndeki ekosistem tahribatının başlıca kaynaklarından biri olan Nilüfer Çayı'na odaklanmaktadır. Politik ekoloji çerçevesi kullanılarak mevcut düzenlemeler, önleyici tedbirler ile sanayileşme ve kentleşme süreçleri eleştirel bir şekilde değerlendirilmekte; yerel, bölgesel ve ulusal düzeydeki farklı paydaşlar arasındaki karmaşık etkileşimler ve ilişkiler ortaya konulmaktadır. Paydaş haritalama, kurumsal analiz, doküman incelemesi ve hedeflenmiş mülakatlar gibi çok yöntemli bir yaklaşımla yürütülen bu çalışma, Bursa'daki Nilüfer Çayı çevresindeki karmaşık ilişkileri kapsamlı bir şekilde belgelemeyi amaçlamaktadır. Tez, yalnızca Nilüfer Çayı ile müsilaj oluşumları arasındaki bağlantıların derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmayı değil, aynı zamanda sürdürülebilir su yönetimi uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik öneriler sunmayı da hedeflemektedir. Bu çalışma, özellikle Marmara Denizi çevresindeki su kaynaklarını etkileyen ekolojik, politik ve teknolojik faktörlerin iç içe geçtiği bu karmaşık yapının çözümünde bütüncül yönetişim ve toplumsal katılımın gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the vulnerability of the Marmara Sea ecosystem to pollution and mucilage outbreaks, with a particular focus on the Nilüfer Creek, one of the major contributors to the ecosystem degradation in Marmara Sea. Using a political ecology framework, the study critically assesses existing regulations, preventive measures, and industrialization and urbanization processes to highlight the complex interconnections and interactions between different local, regional and national stakeholders. By using a multi-method approach that includes stakeholder mapping, institutional analysis, document review and targeted interviews, this study aims to comprehensively document the complex relations surrounding the Nilüfer Creek in Bursa. The thesis aims to not only contribute to a nuanced understanding of the linkages between the Nilüfer Creek and mucilage occurrences but also provide insights to improve sustainable water management practices in general. This study underscores the need for integrated governance and community engagement in addressing the complex intertwining of ecological, political and technological factors affecting water resources, especially around the Marmara Sea.