İl özel idarelerinde stratejik planların karşılaştırmalı analizi: Karaman örneği
Comparative analysis of strategic plans in special provincial administrations: The case of Karaman
  1. Tez No: 994403
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH CANTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kamu yönetimi anlayışı hem dünyada hem de Türkiye'de değişen siyasal, ekonomik ve toplumsal ihtiyaçlara bağlı olarak sürekli evrilmektedir. Gelinen noktada özel sektör yönetim tekniklerinden biri olan stratejik planlama, kamu yönetimi anlayışları tarafından da benimsenmiştir. Ülkemizde 2003 yılında kabul edilen 5018 sayılı Kanun ile kamu kurumlarına stratejik plan hazırlama mecburiyeti getirilmiştir. İl Özel İdareleri de bu kapsamda belirli sürelerde stratejik planlarını hazırlamakla yükümlüdür. Türkiye'de bu süreç için Devlet Planlama Teşkilatı tarafından geliştirilen kılavuzlar kullanılmaktadır. Bu çalışma, Karaman İl Özel İdaresi'nin 2006 yılından itibaren hazırladığı beş stratejik planı zamansal olarak karşılaştırarak ve yürürlükteki kılavuzlara uygunluğunu değerlendirerek, stratejik planlama sürecinin gelişimini ve bu süreçte karşılaşılan sorunları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez kapsamında elde edilen verilere; literatür taraması neticesinde ulaşılmış olup bu bağlamda konu ile ilgili kaleme alınmış tezler, makaleler, bildiriler ve diğer bilimsel yayınlar ile ilgili stratejik planlar değerlendirmeye alınmıştır. Analiz sonucunda, Karaman İl Özel İdaresi'nin stratejik planlarının zamanla daha veriye dayalı, ölçülebilir ve kılavuzlara daha uyumlu hale geldiği, kamu yönetimi anlayışındaki değişimlere uyum sağlama çabası gösterdiği, ancak hâlâ iyileştirilmesi gereken yönlerinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, kamu yönetiminde stratejik planlamanın önemini vurgularken, Karaman İl Özel İdaresi örneği üzerinden bu sürecin aşamalarını, güçlü ve zayıf yönlerini, uyumlu ve geliştirilmesi gereken alanlarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of public administration has been continuously evolving in response to changing political, economic, and social dynamics both in Turkey and around the world. In recent years, strategic planning—originally a private sector management tool—has been increasingly adopted within public sector institutions. In Turkey, the enactment of Law No. 5018 in 2003 introduced a legal obligation for public institutions to prepare strategic plans. As part of this framework, Provincial Special Administrations are required to develop strategic plans periodically, following the guidelines prepared by the State Planning Organization. This study aims to explore the development of strategic planning practices by examining five strategic plans prepared by the Karaman Provincial Special Administration since 2006. Through a chronological comparison and assessment of compliance with the applicable guidelines, the research reveals both the progression of the planning process and the challenges encountered along the way. The findings, based on a comprehensive literature review including theses, articles, papers, and related strategic documents, show that over time the strategic plans have become more data-oriented, measurable, and aligned with institutional standards. Although efforts to adapt to the evolving nature of public administration are evident, areas in need of improvement remain. By using the Karaman Provincial Special Administration as a case study, this research highlights the importance of strategic planning in public governance and provides a critical analysis of its stages, strengths, weaknesses, and areas for further development.