Çukur-Hendek operasyonları (2013-2016)
Trench and Barricade operations (2013-2016)
  1. Tez No: 994444
  2. Yazar: ÖZCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 2013-2016 yılları arasında PKK terör örgütünün Türkiye'deki faaliyetlerini,“Çözüm Süreci”nden başlayarak“çukur-hendek”kalkışmalarına kadar uzanan dönemdeki gelişmeler çerçevesinde ele almaktadır. Araştırmada, öncelikle Çözüm Süreci'nin doğuşu, hedefleri ve toplumsal etkileri incelenmiş; ardından sürecin başarısızlığa uğramasına yol açan nedenler değerlendirilmiştir. Özellikle Suriye iç savaşının meydana getirdiği bölgesel güvenlik boşluğu, PKK'nın örgütsel kapasitesini artırmasına imkân tanımış, bu da örgütün Türkiye'deki stratejik yönelimlerini doğrudan etkilemiştir. 2015 yılı itibarıyla örgütün şehir merkezlerinde“çukur ve hendek”stratejisini benimsemesi, devletin güvenlik politikalarının köklü bir şekilde değişmesine neden olmuştur. Çatışmalar, kırsal alanlardan şehir merkezlerine taşınmış; kamu düzeni, şehir güvenliği ve toplumsal barış ciddi biçimde sarsılmıştır. Devletin yürüttüğü kapsamlı güvenlik operasyonları neticesinde kalkışmalar (isyanlar) başarısızlığa uğratılmış, örgütün şehir yapılanmaları büyük ölçüde tasfiye edilmiştir. Sonuç olarak bu dönem, PKK terör örgütüyle mücadelenin yalnızca askeri yöntemlerle değil, aynı zamanda siyasi, toplumsal ve bölgesel boyutlarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Tezin temel amacı, 2013-2016 arasındaki gelişmeleri güvenlik merkezli bir perspektiften analiz ederek, Türkiye'nin terörle mücadelesinde karşı karşıya kaldığı dinamikleri şumüllü/kapsayıcı biçimde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the activities of the PKK terrorist organization in Turkey between 2013 and 2016, within the framework of developments stretching from the“Resolution Process”to the“trench-and-barricade”insurgency. The study first analyzes the origins, objectives, and social impacts of the Resolution Process and then evaluates the factors leading to its failure. In particular, the regional security vacuum created by the Syrian civil war enabled the PKK to enhance its organizational capacity, which directly influenced the group's strategic orientation in Turkey. By 2015, the organization's adoption of a“trench and barricade”strategy in urban centers brought about a profound shift in state security policies. The conflict moved from rural areas into city centers, severely undermining public order, urban security, and social peace. Through comprehensive security operations carried out by the state, the insurgency was ultimately suppressed, and the PKK's urban structures were largely dismantled. In conclusion, this period demonstrates that the struggle against the PKK cannot be addressed solely through military means, but must also be evaluated in its political, social, and regional dimensions. The primary aim of this thesis is to analyze developments between 2013 and 2016 from a security-centered perspective and to present, in a comprehensive manner, the dynamics Turkey faced in its counterterrorism efforts.