Armenagan Komitesi'nden Ramgavar Azadagan Partisi'ne (1885-1930)
From the Armenagan Committee to the Ramgavar Azadagan Party (1885-1930)
  1. Tez No: 994487
  2. Yazar: MURAT GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Siyasal Bilimler, History, History of Turkish Revolution, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Ermeni milli uyanışını etkileyen birçok unsurun sonucunda Ermeni milliyetçiliği oluşmuş ve 19. yüzyıldaki siyasi atmosferde yeni bir kimliğe bürünmüştür. Bunun üzerine Ermeni milli uyanışının bir sonucu olarak 1885 yılında örgütlü ilk siyasi komite olan Armenagan Komitesi kurulmuştur. Armenagan Komitesi, 1896 Van İsyanında kurucularından Mıgırdiç Terlemezyan (Avedisyan) öldükten sonra güç kaybetmiştir. Armenaganlar uzun yıllar varlığını koruma ve gücünü geri kazanma yolunda adımlar atmış ve 1907 yılına geldiğinde Armenagan örgütü, Veragazmyal Hınçagyanlarla anlaşarak İdeolojik Birlik örgütünü kurmuş, bu örgüt daha sonra Birleşik Ermeni Devrimci Örgütü adını almıştır. Fakat bu örgüt uzun soluklu olmamış ve bir yıl sonra Osmanlı Devleti'nde Meşrutiyetin yeniden ilan edilmesiyle birlikte İskenderiye'de Ermeni Anayasal Ramgavar Partisi'ni meydana getirmiştir. Anayasal Ramgavarlar, Ermeni ıslahatlarının takipçisi olmuş, Ermeni bağımsızlığına gidecek her yolda ittifakları savunmuş, Birinci Dünya Savaşı'nda Ermeni Gönüllü Alaylarının kurulmasında etkili olmuş ve Ermeni siyasi örgütlerinin ittifak halinde olmasını savunarak partiler arası dayanışmayı desteklemiştir. Özünde Armenaganları ve Veragazmyal Hınçagları barındıran Anayasal Ramgavarlar, daha sonra Ermeni Halk Partisi'ni de birliğe davet ederek 1921 yılında İstanbul'da Ramgavar Azadagan Partisi'ni kurmuşlardır. Ayrıca Armenaganlar-Ramgavarlar, Hınçagyan ve Taşnaktsutyun'un aksine liberal görüşü savunmuş ve diğer liberal örgütlerle kurmuş olduğu ittifaklarla günümüze kadar ulaşan bir siyasi partiye dönüşmüştür. Bu çalışma, Ermeni milliyetçiliğinin siyasallaşmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan ilk Ermeni komitesi Armenagan'ı ve uzantısı Ramgavar Azadagan Partisi'ne kadar olan süreci ele alacaktır. Armenagan-Ramgavarları konu edinen bu çalışma, bu siyasi örgütler üzerine kapsamlı ve kronolojik bir çalışma meydana getirmeyi amaç edinmiştir. Ermeni kaynaklarının ağırlıkta olduğu bu çalışma üç bölümde incelenecektir. Çalışmanın birinci bölümünde Ermeni milliyetçiliğinin doğuşu ve Armenagan Komitesi'nin tarihsel süreci verilecektir. İkinci bölümde Armenagan Komitesi'nin Ermeni Anayasal Ramgavar Partisi'ne dönüşümü, Ramgavarların kurduğu ittifaklar, faaliyetler ve yayın organları aktarılacaktır. Üçüncü bölümde ise Ermeni Ramgavar Partisi'nin diğer liberal partilerle kurduğu birlik sonrasında oluşan Ramgavar Azadagan Partisi ve partinin ilk on yılındaki faaliyetleri, amacı, kongreleri, şubeleri ve yayın organları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of many factors influencing the Armenian national awakening, Armenian nationalism emerged and took on a new identity in the political atmosphere of the 19th century. Consequently, as a result of the Armenian national awakening, the Armenagan Committee, the first organized political committee, was established in 1885. The Armenagan Committee lost power after the death of one of its founders, Mkrtich Terlemezian (Avetisian), during the 1896 Van Uprising. The Armenagans took steps to preserve their existence and regain their power over many years, and by 1907, the Armenagan organization had established the Ideological Unity organization by reaching an agreement with the Reorganized Hunchaks. This organization later took the name United Armenian Revolutionary Organization. However, this organization did not last long and, a year later, with the re-establishment of the Constitutional Monarchy in the Ottoman Empire, it formed the Armenian Constitutional Ramgavar Party in Alexandria. Constitutional Ramgavar members have been followers of Armenian reforms, defended alliances on every path leading to Armenian independence, played a significant role in the establishment of the Armenian Volunteer Regiments during World War I, and supported inter-party solidarity by advocating for the alliance of Armenian political organizations. The Constitutional Ramgavar Party, which essentially comprised Armenagan and Reorganized Hunchak members, later invited the Armenian People's Party to join the alliance and established the Ramgavar Azadagan Party (Armenian Democratic Liberal Party) in Istanbul in 1921. Furthermore, unlike the Armenagans-Ramgavar, Hunchakian and Dasnaktsutyun, it defended liberal views and, through alliances it formed with other liberal organizations, evolved into a political party that has survived to the present day. This study will examine the process from the emergene of the first Armenian committee, Armenagan, as a result of the politicization of Armenian nationalism, to its extension, the Ramgavar Azadagan Party. Focusing on Armenagan-Ramgavar, this study aims to produce a comprehensive and chronological study of these political organizations. This study, which relies heavily on Armenian sources, will be examined in three sections. The first section of the study will cover the emergence of Armenian nationalism and the historical process of the Armenagan Committee. The second section will cover the transformation of the Armenagan Committee into the Armenian Constitutional Ramgavar Party, the alliances forces by the Ramgavar, their activities, and their publications. The third chapter will examine the Ramgavar Azadagan Party, which was formed after the Armenian Ramgavar Party united with other liberal parties, and the party's activities, objectives, congresses, branches, and publications during its first ten years.