Özel eğitime yönlendirme sürecinde rehber öğretmenler ve velilerin konsültasyon deneyimleri
Consultation experiences of school counselors and parents during the special education referral process
  1. Tez No: 994494
  2. Yazar: ESRA KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin yönlendirilme sürecinde rehber öğretmen/okul psikolojik danışmanları ve özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci velilerinin deneyimlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma deseniyle yürütülen çalışmada Ankara'nın çeşitli ilçelerindeki devlet anaokulu ve ilkokullarında görev yapan rehber öğretmen/okul psikolojik danışmanları ilk çalışma grubunu oluşturmuştur. Ayrıca Ankara'nın çeşitli ilçelerinde anaokulu ya da ilkokula devam eden, özel eğitime ihtiyaç duyan ve resmi tanı alan öğrencilerin velileri bir diğer çalışma grubunu oluşturmuştur. Her iki çalışma grubundan da veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla yüz yüze toplanmış ve MAXQDA 24 programı kullanılarak fenomenolojik betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Her iki çalışma grubu ile yapılan görüşmelerden beşer kod ve bu kodlara bağlı alt kodlar elde edilmiştir. Rehber öğretmen/okul psikolojik danışmanlarından elde edilen kodlar paydaşların rol ve sorumlulukları, yönlendirme sürecinde karşılaşılan zorluklar, iyi uygulamalar, tutum ve algılar ile çözüm önerileri şeklinde sınıflandırılmıştır. Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin velilerinden elde edilen kodlar ise yönlendirme sürecinde yaşanan güçlükler, duygusal deneyimler, beklentiler, yönlendirme sürecindeki iyi uygulamalar ve çözüm önerileri şeklindedir. Araştırma bulguları özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin yönlendirilme sürecinde önemli rolü bulunan iki paydaşın süreçte yer alan diğer tüm paydaşlar, kişi ve kurumlar ile ilgili çeşitli güçlükler yaşadığını ortaya koymaktadır. Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri yönlendirme, değerlendirme ve tanılama sürecinde yaşanan aksaklıklar sürecin verimliliğini düşürmektedir. Bu doğrultuda, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri yönlendirme sürecinde yaşanan iv aksaklıkların giderilmesine yönelik çalışmalar ve yeni düzenlemeler yapılmasının faydalı olacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of school counselors and parents of students with special educational needs in the referral process. Conducted using a qualitative research design, the study's first group consisted of school counselors working in public preschools and primary schools located in various districts of Ankara. The second group included parents of students with special educational needs who had an official diagnosis and whose children were attending preschool or primary school in different districts of Ankara. Data from both groups were collected face-to-face through semi-structured interview forms and analyzed using phenomenological descriptive analysis with the MAXQDA 24 program. Five main codes and corresponding subcodes were derived from the interviews conducted with each study group. Codes obtained from school counselors were classified as stakeholders' roles and responsibilities, challenges encountered during the referral process, good practices, attitudes and perceptions, and solution recommendations. Codes obtained from parents of students with special educational needs included difficulties experienced during the referral process, emotional experiences, expectations, good practices in the referral process, and solution recommendations. The findings reveal that both key stakeholders—who play a significant role in the referral of students with special educational needs—encounter various difficulties related to other stakeholders, individuals, and institutions involved in the process. Disruptions occurring during the referral, evaluation, and diagnostic processes reduce the overall effectiveness of the system. In this regard, implementing new practices and regulations aimed at addressing the challenges encountered in the referral process for students with special educational needs appears beneficial.