Yoğurt starter kültürü kullanılarak üretilen fermente badem içeceğinin bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of fermented almond beverage produced using yoghurt starter culture
  1. Tez No: 994500
  2. Yazar: İDİL DİBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoğurt starter kültürü kullanılarak badem bazlı fermente bir içecek üretmek ve üretim koşullarının ürünün bazı kalite özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu kapsamda, kabukları soyulmuş çiğ bademler, 1:6 (w/w) oranında su ile karıştırılarak öğütülmüş, süzülmüş ve fermente edilmiştir. Badem bazlı fermente içecek üretiminde iki farklı pastörizasyon sıcaklığı (70 °C/60 sn ve 85 °C/60 sn) ve iki farklı inkübasyon sonlandırma pH değeri (pH 4,40 ve 4,60) uygulanmıştır. Üretilen badem bazlı fermente içecek örneklerinin kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik, biyoaktif ve duyusal özellikleri 4 °C'de 21 günlük depolama süresi boyunca belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, 85 °C'de pastörize edilen örneklerin kuru madde, yağ ve protein içerikleri ile titrasyon asitliği değerlerinin daha yüksek olduğu; buna karşın kül ve pH değerlerinin 70 °C'de pastörize edilen örneklerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kimyasal özellikler üzerinde inkübasyon sonlandırma pH değeri ve depolama süresinin belirgin bir etkisi saptanmamıştır. Depolama süresi boyunca, 85 °C'de pastörize edilen örneklerde daha yüksek viskozite ve L* değeri ile daha düşük serum ayrılması ve b* değeri gözlemlenmiştir. İnkübasyon sonlandırma pH değerinin fiziksel özellikler üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Mikrobiyal özellikler üzerinde pastörizasyon sıcaklığı ve depolama süresinin etkili olduğu, en yüksek canlı mikroorganizma sayısının 70 °C'de pastörize edilen örneklerde tespit edildiği belirlenmiştir. Biyoaktif bileşikler, pastörizasyon sıcaklığından etkilenirken, inkübasyon sonlandırma pH değerinden etkilenmemiştir. Toplam fenolik madde miktarı ve FRAP değeri 85 °C'de pastörize edilen örneklerde daha yüksek bulunurken, DPPH değeri 70 °C'de pastörize edilen örneklerde daha yüksek çıkmıştır. Duyusal değerlendirme sonuçlarına göre, badem bazlı fermente içecek örnekleri genel olarak panelistler tarafından beğenilmiş ve 9 puan üzerinden ortalama 6-8 arasında puan almıştır. Ancak, depolamanın 21. gününde puanlar 6'nın altına düşmüştür. Sonuç olarak, badem bazlı fermente içecek üretiminde hammaddenin 85 °C'de pastörize edilmesi ve ürünün 4 °C'de 14 gün süreyle depolanmasının kalite özellikleri açısından daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce an almond-based fermented beverage using a yogurt starter culture and to investigate the effects of production conditions on selected quality attributes of the product. For this purpose, blanched raw almonds were blended with water at a ratio of 1:6 (w/w), ground, filtered, and subsequently fermented. In the production of the almond-based fermented beverage, two different pasteurization temperatures (70 °C/60 s and 85 °C/60 s) and two different incubation termination pH values (pH 4.40 and 4.60) were applied. The chemical, physical, microbiological, bioactive, and sensory properties of the produced almond-based fermented beverage samples were evaluated during 21 days of storage at 4 °C. The results showed that samples pasteurized at 85 °C exhibited higher total solids, fat, and protein contents, as well as higher titratable acidity values, whereas ash content and pH values were higher in samples pasteurized at 70 °C. No pronounced effect of incubation termination pH or storage period on chemical properties was observed. Throughout the storage period, samples pasteurized at 85 °C showed higher viscosity and L* values, along with lower serum separation and b* values. The incubation termination pH had no significant effect on physical properties. Regarding microbiological characteristics, pasteurization temperature and storage time were found to be influential, with the highest viable microorganism counts detected in samples pasteurized at 70 °C. Bioactive compounds were affected by pasteurization temperature, whereas incubation termination pH had no effect. Total phenolic content and FRAP values were higher in samples pasteurized at 85 °C, while DPPH radical scavenging activity was higher in samples pasteurized at 70 °C. According to sensory evaluation results, the almond-based fermented beverage samples were generally accepted by the panelists, receiving mean scores between 6 and 8 on a 9-point hedonic scale. However, sensory scores decreased below 6 on the 21st day of storage. In conclusion, pasteurization of the raw material at 85 °C and storage of the product at 4 °C for up to 14 days were determined to be more suitable for the production of almond-based fermented beverages in terms of quality attributes.