Tibialis anterior tendon allogrefti ile ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası propriosepsiyon, denge ve kaskuvvetinin değerlendirilmesi
Proprioception, balance and muscle strength assesment after anterior cruciate ligament reconstruction with tibialis anterior tendon allograft
  1. Tez No: 994499
  2. Yazar: ENES BÜYÜKAFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amacımız tibialis anterior tendon allogrefti ile ön çapraz bağ (ÖÇB) rekonstrüksiyonu sonrası propriosepsiyon, denge ve kas kuvvetini değerlendirmektir. Çalışmaya ÖÇB rekonstrüksiyon uygulaması yapılan 20 hasta (20 erkek) ile yaş ve cinsiyet benzeri 20 sağlıklı gönüllü (20 erkek) kontrol grubu dahil edildi. Hasta grubun değerlendirmeleri ÖÇB rekonstrüksiyonundan ortalama 4 yıl sonra yapıldı. Her iki grubun propriosepsiyonu dijital inklinometre ile ayakta 15°, 30°, 60° fleksiyon açılarında değerlendirildi. Statik dengeyi değerlendirmek için Biodex Biosway Portable Balance System, dinamik dengeyi değerlendirmek için Modified Star Excursion Balance Test kullanıldı. Cybex izokinetik dinamometresi ile 60°/sn, 180°/sn ve 240°/sn de kas kuvveti belirlendi. Lysholm, Tegner, International Knee Documentation Comittee subjektif skalaları fonksiyonel durum ve yaşam kalitesini belirlemek için kullanıldı. Çalışmamızda, 15° ve 30° fleksiyon açılarında propriosepsiyon değerlerinde (p>0,05), dinamik denge skorlarında (p>0,05), 60°/sn ve 180°/sn kuadriseps pik tork değerlerinde (p>0,05), 60°/sn kuadriseps toplam iş değerlerinde (p>0,05), 60°/sn, 180°/sn ve 240°/sn hamstring pik tork değerlerinde (p>0,05), 60°/sn, 180°/sn hamstring toplam iş değerlerinde (p>0,05) iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi indeksleri çok iyi ve iyi seviyesinde bulundu. Sonuç olarak 60° diz fleksiyonunda propriosepsiyon eksikliğinin, statik denge kaybının ve farklı açısal hızlarda kuvvet kayıplarının devam ettiği tespit edildi. Bu nedenle ÖÇB rekonstrüksiyonun uzun dönem takiplerinde de propriosepsiyon, denge ve kas kuvvetinin artırılması ve kayıpları giderecek rehabilitasyon programlarının devam ettirilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our aim is assesment proprioception, balance and muscle strength after anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction with tibialis anterior tendon allograft. Twenty patients (20 men) to whom ACL reconstruction performed were taken into in this study. Twenty age-matched healthy volunteers (20 men) were enrolled as the control group. The patient group assessed a mean of 4 years after ACL reconstruction. Propripception was assessed at standing and 15°, 30°, 60° flexion range by dijital inclinometer in both groups. Biodex Portable Balance System was used to evaluate the static balance. Modified Star Excursion Balance Test was used to evaluate the dinamic balance. Muscle strength were determined at 60°/sec, 180°/sec, 240°/sec with Cybex isokinetic dynamometer. Lysholm, Tegner, International Knee Documentation Comittee subjective scales was used to determine functional status and quality of life. No significant differences found between two groups at 15° and 30° proprioception (p>0,05), dinamic balance score (p>0,05), at 60°/sec and 180°/sec quadriceps peak torque (p>0,05), at 60°/sec quadriceps total work (p>0,05), at 60°/sec, 180°/sec, 240°/sec hamstring peak torque (p>0,05), at 60°/sec, 180°/sec hamstring total work (p>0,05) in our study. Functional status and quality of life were found very good and good in both group. As a result, it was determined that proprioception of deficiency continued at 60° knee flexion, there was static balance of loss, strength of the losses continued in different angular speeds. Therefore, a rehabilitation program need to be for decrease of losses expenses and increasing the proprioception, balance and muscle strength in the long-term follow-up of ACL reconstruction