Finansal gelişme ve enerji tüketimi ilişkisinin seçilmiş OECD ülkeleri örneğinde ekonometrik analizi
Econometric analysis of the relationship between financial development and energy consumption in seleceted OECD countries
- Tez No: 994539
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KILINÇ SAVRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkelerin ulusal finansal sistemleri uluslararası finansal sistemlerle birlikte globalleşmenin de etkisiyle gelişmiş finansal ağlar yardımıyla birbirlerine bağlanarak entegre bir görünüm oluşturmuştur. Son yıllarda küresel çapta enerji tüketimi de gelişmişlik göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir ve bu durum enerji tüketiminin de tıpkı finansal sistemler gibi gelişmişlik ile bütünleşmiş bir görünüş elde etmesini sağlamıştır. Çalışmada finansal gelişme ve enerji tüketiminin sahip olduğu bu paralel bütünleşik görünümden yola çıkarak söz konusu iki değişken arasındaki ilişki incelenecektir. Çalışmada seçilmiş OECD üyesi ülkeler için finansal gelişme ile enerji tüketimi ilişkisine yönelik veriler [1990-2021] dönemi için ele alınmıştır ve zaman serisi analizi yöntemiyle açıklanmıştır. Analizde özel sektöre kullandırılan kredilerin gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYİH) oranı(%) ve hisse senedi toplam değerlerinin GSYİH'ya oranı(%) verileri finansal gelişme göstergesi olarak, kişi başına düşen enerji tüketimi(kg) verisi ise enerji tüketimi göstergesi olarak kullanılmıştır. Veriler Dünya Bankası veri tabanından alınmıştır. Çalışmadaki değişkenler arasında uzun vadeli bir ilişki olduğu saptanmıştır. Uzun dönem eşbütünleşme katsayılarının (AMG) tahmin sonuçlarına göre ele alınan bağımsız değişkenler özel sektöre kullandırılan kredi miktarının GSYİH'ya oranı ve hisse senedinin GSYİH'ya oranı bağımlı değişken olan enerji tüketimini sırasıyla binde 3.5 ve binde 4.1 oranında artırıcı yönde etkilemektedir. Çalışmada uygulanan nedensellik analizi sonucunda özel sektöre kullandırılan kredi miktarı ve enerji tüketimi ikilisi arasında tek taraflı nedensellik ilişkisi saptanmıştır. Kredi değişkenin enerji tüketiminin nedeni olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hisse senedi değişkeni ve enerji tüketimi değişkeni arasında da tek taraflı nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Hisse senedi değişkeninin enerji tüketiminin nedeni olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The national financial systems of countries have been connected to each other with the help of advanced financial networks with the effect of globalization together with international financial systems and have formed an integrated outlook. In recent years, energy consumption has been accepted as one of the indicators of development on a global scale and this has led energy consumption to gain an integrated view with development just like financial systems. This study will examine the connection between energy use and financial development using a parallel integrated outlook. The time series analysis method is used in this work to explain the relationship between financial development and energy consumption for a subset of OECD nations during the period [1990–2021]. Energy consumption per capita (kg) is utilized as an indicator of energy consumption in the analysis, while the ratio of loans to the private sector to GDP (%) and the ratio of the total value of stocks to GDP (%) are employed as indicators of financial development. Information was taken from World Bank databases. A long-term correlation is discovered between the study's variables. The dependent variable, energy consumption, is increased by 3.5% and 4.1%, respectively, by the independent variables, loans to GDP ratio and inventories to GDP ratio, according to the estimation results of the long-run cointegration coefficients (AMG). A unidirectional causality association between the quantity of loan given to the private sector and energy usage was discovered as a consequence of the causality analysis used in the study. It is concluded that the credit variable is the cause of energy consumption. Additionally, a unidirectional causal link between the energy use and stock variables was discovered. It is evident that the reason behind energy usage is the inventory variable.