Biyoloji öğretmen adaylarının doğru nefes kullanımı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining biology teacher candidates' views on correct breathing
  1. Tez No: 994592
  2. Yazar: YEŞİM ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Her öğretmenin, sanki sahnedeymişçesine sınıfta kullandığı jest ve mimiklerle öğrencilerine bilgi vermesi bilinen etkili bir yoldur. Bu bağlamda, öğretmenin konuşmasının akıcı olması ve doğru telaffuzu kullanması için alınan nefesin doğru teknikle olması, yani diyafram nefesi kullanması gerekir. Bu tekniği doğru kullanabilmek için, tıpkı ses sanatçıları veya konuşmacılar gibi, öğretmen adaylarına da nefes teknikleri lisans programları içerisinde vermek doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği Bölümü'nde öğrenim gören ve gönüllülük esasına göre seçilen 8 öğretmen adayı ile 4 haftalık çalışmalar yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan öğretmen adaylarına diyafram nefesi teknikleri gösterilmiş ve çalışma öncesi ve sonrası kendilerinden ders anlatımı yapmaları istenmiştir. Ayrıca dudak hareketlerini güçlendirmek amacıyla artikülasyon egzersizleri yaptırılmış ve ders anlatımlarıyla sınıf yönetiminin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yöntemi kullanılmış ve verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılarla yapılan dört haftalık çalışmanın sonunda her öğretmen adayına kendi el yazısıyla kendilerinde yöneltilen açık uçlu sorulara cevap vermeleri ve kendilerinde fark ettikleri değişiklikleri belirtmeleri istenmiştir. Çalışmada herhangi bir kurama dayandırılma olmadığı için çalışmanın kendi bulgularına dayanılarak tümevarımsal içerik analizi yapılmıştır. Alınmış olan cevaplar nitel araştırma programlarından MaxQDA Analytics PRO programında analiz edilmiş ve çalışma sonucunda, doğru nefes almanın vücuda giren oksijen miktarını etkilediği ve bu fizyolojik etkinin otonomik sistemi etkileyerek heyecan anlarını bastırdığı ve böylece konunun ifadesine, ders kontrolüne ve konuşma akıcılığına katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında katılımcılarla yapılan diyafram nefesi çalışmaları ile diksiyon ve artikülasyon çalışmalarının katılımcılardaki olumlu etkisinin sonucu, katılımcılar tarafından“lisans programlarına dahil edilmelidir görüşü”yüksek oranda belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a well-known and effective way for every teacher to convey information to their students through gestures and facial expressions, as if they were on a stage. In this context, for a teacher's speech to be fluent and to use correct pronunciation, the breathing technique must be correct, that is, diaphragmatic breathing. To be able to use this technique correctly, it would be a good approach to include breathing techniques in undergraduate programs for prospective teachers, just as it is for vocal artists or speakers. In this study, a four-week program was conducted with eight prospective Biology teachers from Gazi University's Biology Teaching Department, selected on a voluntary basis. The volunteer teachers were shown diaphragmatic breathing techniques and asked to give lectures before and after the program. In addition, articulation exercises were conducted to strengthen lip movements, and classroom management skills were improved through lectures. The study utilized the phenomenological method, a qualitative research method, and a semi-structured interview method was used to collect data. At the end of the four-week study with the participants, each prospective teacher was asked to answer open-ended questions in their own handwriting and to indicate any changes they noticed in themselves. Since the study was not based on any theory, an inductive content analysis was performed based on the study's own findings. The responses received were analyzed using the MaxQDA Analytics PRO qualitative research program. The study concluded that proper breathing affects the amount of oxygen entering the body, and this physiological effect influences the autonomic nervous system, suppressing moments of anxiety and thus contributing to better expression, control of the lesson, and fluency in speech. Furthermore, as a result of the positive effects of diaphragmatic breathing exercises and diction and articulation exercises conducted with the participants within the scope of the study, a high percentage of participants stated that these should be included in undergraduate programs.