Apikal rezeksiyonlarda, yönlendirilmiş doku rejenerasyon yöntemine göre kollagen membran ile demineralize kemik matriksinin iyileşmeye etkileri ve değişik kanal patlarının kullanımı
  1. Tez No: 99473
  2. Yazar: BANU KOYUNCU ÖZVERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUN GÜNBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
67 ÖZET Bu çalışmada, apikal rezeksiyon hastalarında kanal dolgu maddesi olarak polikarboksilat siman ile diaket uygulandı. 20'şer hastadan oluşan bu iki grup iyileşmeye olan katkıları açısından değerlendirildiler. Kanal dolgu maddesi olarak diaket kullanılan hastalarda apikal rezeksiyon kavitelerinde Yönlendirilmiş Doku Rejenerasyon tekniğine göre kollagen membran ve kollagen membran+DKDKA uygulandı. 20'şer hastadan oluşan bu gruplar, kanal dolgu maddesi olarak diaket uygulanan kontrol grubuyla iyileşmeye olan katkıları açısından karşılaştırıldılar. Olgular klinik ve radyolojik olarak 1.,3.,6.,12. ve 18. aylarda incelendi. Bu incelemeler sonucunda kanal dolgu maddesi olarak diaketin polikarboksilat simana tercih edilebileceği görüldü. Kollagen membranm ve DKDKA'nın manüplasyonunun kolay olduğu, herhangi bir allerjik reaksiyon, ensizyon yerinde açılma, enfeksiyon veya greft atılım reaksiyonuna yol açmadığı saptandı. YDR tekniği ve YDR+DKDKA uygulanan olgularda özellikle büyük periapikal defektlerde, takip süresince bu materyallerden beklenen katkının sağlandığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In this study, we investigated and compared the effects of diaket and polycarboxylate cement as the root canal sealer following apical resection operations in 20 cases. In 20 cases, bovine type I collagen membranes were placed to cover the lesions and in 20 cases, DFDBA+bovine type I collagen membranes have been applied into the defect regions. In these two groups, we used diaket as a canal sealer. The results were evaluated radiographically and clinically for 1, 3, 6, 12, 18 months postoperatively. The analysis revealed that diaket can be prefered as a canal sealer. Bovine type I collagen membrane and DFDBA were well tolerated, did not induce an inflammatory response, or delay healing. There was no allergic response to the collagen membrane and DFDBA. Guided tissue regeneration principles with DFDBA can be applied to the healing of large periapical lesions.