A metadiscourse analysis of opinion columns in Turkish newspapers
Türkçe gazetelerdeki köşe yazılarının üstsöylemsel bir analizi
- Tez No: 994742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHAN AKINCI OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Üstsöylem, metin yazarlarının metindeki fikirlerini düzenlemelerine ve yönlendirmelerine yardımcı olan bir dizi dilsel özelliği kapsar. Köşe yazılarının üstsöylemsel çözümlemesine odaklanan bu çalışma, köşe yazılarında etkileşimsel üstsöylem belirteçlerinin işlevleri ve sıklıklarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, köşe yazarlarının köşe yazılarında okuyucularını ikna etmek için hangi ikna edici yöntemlere başvurduğunu açıklamaya çalışmaktadır. Çalışma verisi 4 gazetenin köşe yazılarından toplanmıştır. 19.737 sözcükten oluşan bir derleme köşe yazılarından oluşturulmuştur. Hyland'ın (2005a) etkileşimsel üstsöylem kuramı ışığında, nicel veriler etkileşimsel üstsöylem belirteçlerinin işlevlerini ve sıklıklarını ortaya çıkarmak için MAXQDA vasıtasıyla çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda, üstsöylem belirteçlerinin köşe yazılarının ikna edici yapısı üzerinde önemli bir rol oynadığı bulgulanmıştır. Başka bir deyişle köşe yazarları; köşe yazılarında ikna ediciliği ortaya çıkarmak için bu söylem belirteçlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca çalışma etkileşimsel üstsöylem belirteçlerinin kullanımının Türk dili, kültürü ve türe özgü yerleşik kalıplardan önemli ölçüde etkilendiğini ortaya koymuştur. Anahtar Sözcükler Üstsöylem, etkileşimsel üstsöylem, gazete söylemi, köşe yazısı
Özet (Çeviri)
Metadiscourse covers a spate of linguistic hallmarks that aid the writers of the texts in organizing and orienting their ideas throughout the text. Focusing on the metadiscursive analysis of opinion columns, the current study aims to uncover the functions and frequencies of interactional metadiscourse markers in the opinion columns. In addition, the study attempts to explain which persuasive appeals the columnists draw upon in an effort to convince their readers in opinion columns. The data were collected from the opinion columns of four newspapers. A corpus consisting of 19.737 words was compiled from the opinion columns. In the light of Hyland's (2005a) interactional metadiscourse taxonomy, the quantitative data were analyzed by means of MAXQDA with a view to revealing the functions and frequencies of interactional metadiscourse markers. At the end of the study, it has been found that metadiscourse markers play an important role in contributing to the persuasive nature of the opinion columns. That is to say, the columnists utilize these markers in an attempt to elicit persuasion in their opinion columns. Furthermore, the findings of the study have divulged that the employment of interactional metadiscourse markers is markedly affected by Turkish language, culture and genre-driven conventions. Keywords Metadiscourse, interactional metadiscourse, newspaper discourse, opinion column