Ultrasound-assisted extraction and characterization of aronia berry (aronia melanocarpa) extracts
Aronya(aronıa melanocarpa) meyvesinin ultrases destekli ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 994769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BALCI, DOÇ. HASENE KESKİN ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
ARONYA (Aronia melanocarpa) MEYVESİNİN ULTRASES DESTEKLİ EKSTRAKSİYONU VE KARAKTERİZASYONU Antosiyanin, flavonoid ve fenolik asitlerce zengin Aronya meyvesinden (Aronia melanocarpa) biyoaktif bileşen geri kazanımını maksimize etmek amacıyla ultrason destekli ekstraksiyon (UAE) uygulanmıştır. Yanıt Yüzey Metodolojisi (RSM) ile süre, etanol-su oranı, sıcaklık ve çözücü-katı oranının etkileri incelenmiştir. Optimum koşullarda (40 dk, 50:50 etanol-su, 40 mL/g, 40°C) elde edilen toplam fenolik (62,8 mg GAE/g) ve flavonoid (30,9 mg QE/g) değerleri, model tahminleriyle örtüşerek RSM modelini doğrulamıştır. LC–MS/MS analizinde klorojenik asit (UAE: 84,805 µg L⁻¹) baskın fenolik bileşik olarak belirlenirken; şeker profilinde (baskın: sorbitol, ≈7.7 g L⁻¹) ve DPPH antioksidan aktivitesinde (≈202 ppm) yöntemler arasında anlamlı fark görülmemiştir. Sonuç olarak, antioksidan kapasiteyi korurken fenolik verimini artıran UAE, fonksiyonel gıda ve nutrasötiklere yönelik yüksek kaliteli ekstrakt üretiminde verimli bir teknik olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ULTRASOUND-ASSISTED EXTRACTION AND CHARACTERIZATION OF ARONIA BERRY (ARONIA MELANOCARPA) EXTRACTS Aronia berry (Aronia melanocarpa), commonly known as black chokeberry, is highly valued for its rich content of bioactive compounds, including anthocyanins, flavonoids, phenolic acids, and procyanidins. In this study, an ultrasound-assisted extraction (UAE) procedure was employed to maximize the recovery of phenolic acids and flavonoids from Aronia berry. The effects of extraction time, ethanol–water ratio, temperature, and solvent-to-solid ratio on UAE of Aronia berries were investigated using Response Surface Methodology (RSM). The optimal extraction conditions-40 min extraction time, 50:50 ethanol–water ratio, 40 mL/g solvent-to-solid ratio, and 40 °C temperature-yielded total phenolic content and total flavonoid content of 62.8 mg GAE/g and 30.9 mg QE/g, respectively, which closely matched the predicted values (63 mg GAE/g and 29 mg QE/g), validating the RSM model. LC–MS/MS analysis revealed chlorogenic acid as the predominant phenolic compound, with concentrations of 80,885 µg L⁻¹ in traditional extracts and 84,805 µg L⁻¹ in UAE extracts. Sugar profiling showed no significant differences between extraction methods, with sorbitol as the dominant sugar (≈7.7 g L⁻¹). Antioxidant activity assessed by the DPPH assay showed comparable radical-scavenging capacity for UAE and traditional extracts (≈202 ppm). Overall, the UAE proved to be an efficient and selective technique for enhancing phenolic recovery while preserving antioxidant functionality. These findings provide a scientifically validated framework for producing high-quality Aronia berry extracts, supporting their application in functional foods, beverages, and nutraceutical products.