Alabalık (Gökkuşağı Alabalığı) spermasının dondurulması ve değerlendirilmesi
Freezing of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) semen and evaluation
  1. Tez No: 99483
  2. Yazar: MESUT ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ DAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
71 ÖZET Alabalık (Gökkuşağı alabalığı) Spermasının Dondurulması Ve Değerlendirilmesi -to' Bu araştırmada, Gökkuşağıalası'nda spermatolojik parametreler ve aralarındaki korelasyonlar değerlendirilmiştir. Ayrıca, iki farklı sulandırıcıda (Sulandırıcı I ve II) spermalar dondurularak önemli olan spermatolojik özellikler belirlenmiş ve bu sulandırıcıların spermatozoa canlılığı üzerine etkileri incelenmiştir. Spermanın dondurulmasında tesadüfi seçilmiş 24 alabalıktan alınan ejakulatlar kullanılmıştır.Çalışmada kullanılan alabalıklardan masaj yöntemiyle sperma alınarak spermatolojik özellikler (sperma miktarı (ml), spermatozoa motilitesi (%), spermatozoa yoğunluğu (x 10'J spp/ml), pH) tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY Freezing Of Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss) Semen And Evaluation In this experiment, the sperm characteristics of Rainbow trout and the correlations between these parameters were assessed. Furthermore, after the semen was frozen by two different extenders (diluent 1 and II), considerable post-thaw sperm characteristics and the influence of extenders on sperm viability were determined. 24 ejaculates of randomly selected Rainbow trout were used in freezing process.