Demografik değişkenlerin bireysel yatırımcıların finansal davranış eğilimleri üzerine etkisi: Karabük Üniversitesi akademik ve idari personeli üzerine bir araştırma
The effect of demographic variables on individual investors' financial behavioral tendencies: A study on academic and administrative staff at Karabük University
- Tez No: 994843
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UYGURTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde finansal piyasaların hızlı gelişimi ve yatırım araçlarının çeşitlenmesi, bireysel yatırımcıların karar alma süreçlerini daha önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada, demografik değişkenlerin bireysel yatırımcıların finansal davranış eğilimleri üzerinde etkili olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, Karabük Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personel üzerine gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 353 katılımcı dâhil edilmiştir. Elde edilen veriler, istatistiki analiz teknikleriyle değerlendirilmiş; hipotezlerin test edilmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, demografik faktörlerin finansal davranışların tüm boyutlarını aynı ölçüde etkilemediğini; özellikle gelir, iş tecrübesi, yaş ve eğitim gibi değişkenlerin bazı bilişsel, duygusal ve sosyal boyutlar üzerinde daha belirgin etkiler yarattığını göstermektedir. Bu sonuçlar, finansal davranışların homojen bir yapıdan ziyade, bireylerin sosyo-demografik özellikleri doğrultusunda şekillenen çok boyutlu bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of financial markets and the diversification of investment instruments in recent years have increased the importance of individual investors' decision-making processes. This study aims to examine whether demographic variables have a significant effect on the financial behavior tendencies of individual investors. The research was conducted among academic and administrative staff employed at Karabük University. A survey method was used as the data collection tool, and a total of 353 participants were included in the study. The collected data were analyzed using statistical techniques, and independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed to test the research hypotheses. The findings indicate that demographic factors do not affect all dimensions of financial behavior to the same extent; rather, variables such as income, work experience, age, and education exert more pronounced effects on certain cognitive, emotional, and social dimensions. These results suggest that financial behavior is not a homogeneous construct but rather a multidimensional phenomenon shaped by individuals' socio-demographic characteristics.