Bireysel yatırımcı davranış ve kararlarının davranışsal finans kapsamında değerlendirilmesi: Erzincan ili uygulaması
Evaluation of individual investor behavior and decisions within behavioral finance: The case of Erzincan
  1. Tez No: 498905
  2. Yazar: DUYGU KORKULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Davranışsal finans yatırımcıların, yatırım kararlarını alırken risk ve getiri dışında başka değişkenleri de göz önüne aldıklarını ve alınan kararların, faydayı maksimize eden değil, karar alıcının tatmin olduğu kararlar olduğu varsayımlarına dayanıp son yıllarda oldukça önem kazanan bir alandır. Bazen psikolojik ve kişilikten kaynaklanan davranışlar, bazen de bireyin etkileşimde bulunduğu sosyal faktörler bireylerin yatırım kararları üzerinde etkili olabilmektedir. Bu çalışmada Erzincan ilindeki bireysel yatırımcıların yatırım kararlarına etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Erzincan ilindeki 390 bireysel yatırımcıya anket uygulanmıştır. Basit tesadüfi örneklem yöntemiyle elde edilen anket verileri SPSS 22.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ankette yer alan tüm soruların betimsel istatistik sonuçları elde edilmiş olup, önce demografik ve finansal özellikler, daha sonra finansal özellikler ile yatırımcıların psikolojik eğilimleri arasında oluşturulan hipotezleri analiz etmek için ki – kare (chi - square) testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Erzincan ilindeki bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında davranışsal finans eğilimlerin etkisini kuvvetle gösterdikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance also takes into account variables other than risk and return when investors make investment decisions, and the decisions taken do not maximize utility, on the contrary, they are based on the assumption that the decision makers are satisfied. Moreover, behavioral finance has become a very important field in recent years. Sometimes psychological and personality-related behaviors, and sometimes social factors in which the individual interacts can have an impact on individual investment decisions. In this study, factors affecting investment decisions of individual investors in Erzincan province were tried to be determined. For this purpose, a questionnaire was applied to 390 individual investors in Erzincan province. Questionnaire data obtained by simple random sampling method were analyzed using SPSS 22.0 statistical program. The chi - square test was used to analyze the hypotheses formed between demographic and financial characteristics and the chi-square test was also used to analyze the hypotheses between the financial characteristics and the investor 's psychological tendencies. As a result of the study, it was determined that individual investors in Erzincan strongly showed influence of behavioral finance tendencies on investment decisions.