An evaluation of Kenya's trade in the context of African Continental Free Trade Area (AfCFTA) and regional integration
- Tez No: 994853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OJONUGWA USMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Ticaretin ekonomik büyüme ve kalkınmadaki önemini kabul eden Afrika ülkeleri, yıllar içinde kıtasal ve bölgesel ticaret entegrasyonunu teşvik etmiştir. Son gelişmelerden biri, kıta içi Afrika ticaretini geliştirmeyi, Afrika pazarlarını birleştirmeyi ve bölgesel entegrasyonu hızlandırmayı amaçlayan Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Alanı'nın (AfCFTA) oluşturulmasıdır. Bu çalışma, Kenya'nın ticaretini (AfCFTA) ve bölgesel entegrasyon bağlamında eleştirel bir şekilde değerlendirmektedir. Bu amaçla, çalışma 1996–2020 yılları arasındaki zaman serisi verilerini kullanarak Dinamik En Küçük Kareler (DOLS) temelli ekonometrik bir yöntem uygulamaktadır. Ampirik sonuçlar, toplam ticaret kısıtlaması ölçülerinde (MATR) artışın, büyük ölçüde işgücü ve yatırım verimliliğindeki düşüşten kaynaklanarak, ticaret hacminde önemli bir azalmayla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, Kenya'nın (AfCFTA)'dan ülkenin ithalat ve ihracat hacimlerini artırarak ve ticaret açıklığını yükselterek fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Sonuçlar ayrıca ekonomik büyüme ve döviz kurundaki artışın ticareti olumlu ve anlamlı bir şekilde etkilediğini, buna karşın hükümet etkinliğinin önemsiz bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgulara dayanarak, çalışma hükümet ve politika yapıcıların tarife ve tarife dışı ticaret kısıtlamalarını kaldırmalarını önermekte ve böylece Kenya'da Afrika içi ticareti ve bölgesel entegrasyonu artırmak için değerli bir araç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recognizing the importance of trade in economic growth and development, African countries, over the years, have promoted continental and region trade integration. One recent development is the creation of the African Continental Free Trade Area (AfCFTA), which aims to enhance intra-African trade, unify African markets, and accelerate regional integration. This study evaluates the Kenya's trade in the context of AfCFTA and regional integration. This study employs an econometric method based on the dynamic ordinary least squares (DOLS) with time-series data from 1996 to 2020. The empirical results suggest that an increase in measures of aggregate trade restriction (MATR) is related to a significant decline in trade, largely driven by a decrease in labour productivity and investment. These results imply that Kenya could benefit from the AfCFTA by removing trade restriction to increase the country's imports and exports volumes, as well as its trade openness. The results also reveal that economic growth and exchange rate depreciation are positively related to trade openness. Based on these findings, the study recommends that the government and policymakers remove trade restrictions and manage both tariffs and non-tariffs effectively to boots intra-African trade and region integration.