Safranbolu'nun Cittaslow kimliğinin sürdürülebilir turizm ve gastronomi turizmine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of Safranbolu's Cittaslow identity on sustainable tourism and gastronomy tourism
  1. Tez No: 994857
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve Cittaslow (Yavaş Şehir) ağına üye olan Safranbolu'yu, sürdürülebilir turizm ve gastronomi turizmi perspektifinden çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yaklaşım benimsenmiş; doküman analizi, yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ve katılımcı gözlem teknikleri kullanılarak durum çalışması deseni uygulanmıştır. Veriler, 24 Mayıs–15 Ekim 2025 tarihleri arasında Safranbolu'nun Eski Çarşı ve merkezinde, farklı yaş, meslek ve eğitim düzeylerinden oluşan gönüllü katılımcılardan elde edilmiştir. Bulgular, Cittaslow uygulamalarının yerel paydaşlar tarafından genel olarak olumlu algılandığını ve bu sürecin destinasyonun sürdürülebilir gastronomi turizmi potansiyelini desteklediğini göstermektedir. Bununla birlikte, mevcut uygulamaların uzun vadeli başarı için daha bütüncül ve kurumsal bir yönetişim çerçevesine ihtiyaç duyduğu tespit edilmiştir. Safranbolu'nun destinasyon imajının ağırlıklı olarak tarihî mimari, UNESCO statüsü ve lokum ile safran gibi sembolik ürünler üzerinden şekillendiği; bu durumun güçlü bir kültürel prestij sağlarken turizm ürün çeşitliliğini sınırladığını ortaya koymuştur. Araştırmada Safranbolu'da gastronominin mevcut durumda güçlü sembolik değerlere dayandığını ancak deneyim temelli, çeşitlendirilmiş ve kurumsal bir yapıdan yoksun olduğunu ortaya koymuştur. Yerel ürünlere dayalı katılımcı gastronomi uygulamalarının geliştirilmesi; ziyaret süresinin uzaması, nitelikli turist harcamasında artış ve destinasyonla kurulan duygusal bağ üzerinde dönüştürücü bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak sürdürülebilir turizm ve sürdürülebilir gastronomi konusunda Safranbolu Cittaslow ilkeleriyle yarı uyumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum Safranbolu için sürdürülebilir destinasyon yönetiminde stratejik, bütünleyici ve dönüştürücü bir politika aracı olarak değerlendirilmelidir. Yerel halkın sürece aktif katılımını artırmaya yönelik eğitim ve farkındalık programları Cittaslow felsefesinin toplumsal düzeyde içselleştirilmesini güçlendirecektir. Tüm bu bilgilere istinaden gelecek araştırmalar Cittaslow destinasyonlarında ürün çeşitlendirmesi ve destinasyon imajının dönüşümünü nicel göstergelerle inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to provide a comprehensive and multidimensional analysis of Safranbolu—inscribed on the UNESCO World Heritage List and affiliated with the Cittaslow (Slow City) network—through the lenses of sustainable tourism and gastronomy tourism. Employing a qualitative methodological framework, the research adopts a case study design and integrates document analysis, semi-structured in-depth interviews, and participant observation as primary data collection techniques. Empirical data were gathered between 24 May and 15 October 2025 in Safranbolu's Old Bazaar and central districts from voluntary participants representing diverse age groups, occupational backgrounds, and educational levels. The findings reveal that Cittaslow initiatives are predominantly perceived positively by local stakeholders and contribute to enhancing the destination's sustainable gastronomy tourism potential. Nevertheless, the study also identifies that the current practices necessitate a more holistic, coordinated, and institutionalized governance structure to secure long-term sustainability and policy coherence. Furthermore, Safranbolu's destination image is largely constructed around its historic urban fabric, UNESCO designation, and emblematic products such as Turkish delight and saffron. While this symbolic capital generates substantial cultural prestige, it simultaneously constrains the diversification of tourism offerings. The results indicate that gastronomy in Safranbolu is presently anchored in strong symbolic representations, yet remains underdeveloped in terms of experience-oriented, diversified, and institutionalized practices. The advancement of participatory gastronomic initiatives grounded in local products holds transformative potential by prolonging tourists' length of stay, increasing high-value visitor expenditure, and fostering deeper emotional bonds between visitors and the destination. Overall, the study concludes that Safranbolu demonstrates partial alignment with Cittaslow principles in relation to sustainable tourism and sustainable gastronomy. This partial alignment should be interpreted as a strategic, integrative, and transformative policy lever for sustainable destination governance. To strengthen the societal internalization of the Cittaslow philosophy, education and awareness-raising programs aimed at enhancing active local community engagement are strongly recommended. Building on these insights, future research is encouraged to examine product diversification and the evolution of destination image in Cittaslow destinations through quantitative indicators and comparative empirical designs.