Normatif yönetişimden pratik zorunluluğa: Kastamonu entegre katı atık yönetimi deneyimi
From normative governance to practical necessity: The Kastamonu integrated solid waste management experience
- Tez No: 994859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Atık üretimi, insanlık tarihi boyunca süregelen bir olgu olmakla birlikte, sanayileşme, kentleşme ve tüketim alışkanlıklarındaki dönüşümle birlikte ciddi çevresel ve yönetsel sorunlara yol açmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde katı atık bertaraf hizmetlerinin planlanması, finansmanı ve uygulanması, yerel yönetimlerin kapasite sınırlarını zorlamakta ve çok aktörlü yönetişim modellerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Literatürde katı atık yönetimi çoğunlukla teknik, hukuki veya çevresel açılardan incelenmekte; ancak hizmetin yönetişimsel boyutu, kurumlar arası iş birliği ve karar alma süreçleri bağlamında yeterince analiz edilmemektedir. Bu tez, Kastamonu ili özelinde Avrupa Birliği desteğiyle kurulan entegre katı atık bertaraf tesisini; belediye, mahalli idare birliği ve özel sektör aktörleri arasındaki yönetişim ilişkileri çerçevesinde incelemektedir. Temel varsayım, kamu hizmetlerinin etkin sunumunun, yalnızca altyapı yatırımlarıyla değil, aynı zamanda aktörler arası koordinasyon, kurumsal kapasite ve yerel düzeydeki yönetişim yapılarının işleyişiyle doğrudan ilişkili olduğudur. Yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla elde edilen bulgular, çok aktörlü yönetim yapılarında kamu otoritesinin düzenleyici gücünü sürdürmeye çalıştığını; hizmetin etkinliğinin ise aktörler arası koordinasyon, kurumsal kapasite ve kaynak paylaşımına bağlı olarak farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Waste generation has been a persistent phenomenon throughout human history; however, industrialization, urbanization, and transformations in consumption habits have led to serious environmental and administrative problems. Especially in developing countries, the planning, financing, and implementation of solid waste disposal services strain the capacity limits of local governments and increase the need for multi-actor governance models. In the literature, solid waste management is often examined from technical, legal, or environmental perspectives; however, its governance dimension, including inter-institutional cooperation and decision-making processes, has not been sufficiently analyzed. This thesis examines the integrated solid waste disposal facility established with the support of the European Union in the province of Kastamonu, focusing on the governance relations among municipalities, the local administrative union, and private sector actors. The main assumption is that the effective delivery of public services is not only related to infrastructure investments but also closely tied to inter-actor coordination, institutional capacity, and the functioning of local governance structures. The findings obtained through semi-structured interviews reveal that in multi-actor governance structures, public authorities strive to maintain their regulatory power, while the effectiveness of the service varies depending on the level of coordination, institutional capacity, and resource sharing among the actors.