Tekrarlanan kök kanal tedavisinde yeni bir elektronik apeks bulucunun doğruluk değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of a new electronic apex locator during root canal retreatment
  1. Tez No: 994891
  2. Yazar: YASİN KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİS DARENDELİLER YAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Wirele-X ve Propex Pixi elektronik apeks bulucularının tekrarlanan kök kanal tedavisi uygulanan kök kanallarında çalışma uzunluğunun tespitindeki doğruluğunu değerlendirmektir. Çalışmada 46 adet çekilmiş, tek köklü, tek kanallı, apeksi kapalı insan alt çene premolar dişi kullanıldı. Dişler mine sement sınırından dekorone edildi. Büyütme altında gerçek çalışma uzunluğu ölçülen diş kökleri kullanılacak elektronik apeks bulucuya göre iki gruba ayrıldı. Grup1 Propex Pixi, Grup2 Wirele-X olarak adlandırıldı. Diş kökleri elektronik çalışma uzunluğu ölçümleri için aljinat modele gömüldü. İlk ölçüm elektronik çalışma uzunluğu 1(EÇU1) olarak kaydedildi. Ni-Ti döner eğeleri yardımıyla %2,5 NaOCl ve %17 EDTA çözeltisi kullanılarak kemomekanik preparasyon tamamlandı. Diş kökleri soğuk lateral kompaksiyon tekniği ile dolduruldu. Bunu takiben, tekrarlanan kök kanal tedavisi için kök kanal dolgusu uzaklaştırıldı. Diş kökleri aljinata tekrardan gömüldü. İkinci kez elektronik çalışma uzunluğu ölçümleri yapıldı. Bu ölçüm elektronik çalışma uzunluğu 2(EÇU2) olarak kaydedildi. Tüm ölçümler üç kez tekrarlandı ve ortalamaları alınarak kaydedildi. Veriler IBM SPSS V23 programı ile analiz edildi. Cihazlara göre farkların doğruluk oranlarının karşılaştırılmasında Fisher's Exact Testi ve Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact Testi kullanıldı. Her bir cihazda farkların doğruluk oranlarının karşılaştırılmasında McNemar Testi kullanıldı. Önem düzeyi p<0,050 olarak alındı. Bu çalışmada Propex Pixi'nin ±0,5 mm hata aralığı içinde kök kanal preparasyonu öncesi doğruluk oranı %95,7, tekrarlanan kök kanal tedavisindeki doğruluk oranı %87 bulundu. Bu çalışmada Wirele-X'in ±0,5 mm hata aralığı içinde kök kanal preparasyonu öncesi doğruluk oranı %91,3, tekrarlanan kök kanal tedavisindeki doğruluk oranı %82,6 bulundu. İki cihaz arasındaki doğruluk oranları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the accuracy of the Wirele-X and Propex Pixi electronic apex locators in determining the working length during root canal retreatment. Materials and Forty-six extracted human mandibular premolars with a single root, single canal, and closed apices were used. The teeth were decoronated at the cemento-enamel junction, and the actual working length was determined under magnification. Specimens were divided into two groups according to the apex locator used: Group 1 – Propex Pixi, and Group 2 – Wirele-X. Roots were embedded in alginate for electronic working length measurement (EWL1). Chemomechanical preparation was performed with Ni-Ti rotary files using %2,5 NaOCl and %17 EDTA. Root canals were obturated with cold lateral compaction techniques. Afterwards, for the retreatment, root canal fillings were removed. The roots were re-embedded, and second measurements (EWL2) were taken. All measurements were repeated three times, and mean values were recorded. Data were analyzed using IBM SPSS V23 with Fisher's Exact Test, Monte Carlo corrected Fisher's Exact Test, and McNemar Test (p <0.05). In this study, the accuracy of the Propex Pixi within a ±0.5 mm margin of error was found to be 95.7% before root canal preparation and 87% during retreatment. The accuracy of the Wirele-X within the same margin was 91.3% before root canal preparation and 82.6% during retreatment. The difference in accuracy rates between the two devices during retreatment was not statistically significant.