Erken Cumhuriyet dönemi sosyal politikaları ve köycülük
Social policies and peasantism in the Early Republican period of Turkey
  1. Tez No: 994932
  2. Yazar: MELTEM MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, erken dönem Cumhuriyet dönemindeki sosyal politikaların köycülük ideolojisinden nasıl etkilendiği üzerinde durmaktadır. Çalışmanın amacı, Cumhuri-yet'in ilk yıllarındaki sosyal politika anlayışını eğitim, sağlık ve emek alanlarındaki somut uygulamalar üzerinden incelemektir. Çalışmada tarihsel ve sosyolojik yön-tem kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmada sosyal politikanın temeli, modern dev-letlerin oluşum süreciyle birlikte ele alınmıştır. Köycülük ideolojisi, erken Cumhuriyet döneminde sınıfsal çatışmaları bastırmak ve kırsal kalkınmayı sağlamak için bir araç olarak kullanılmıştır. Çalışmada Köy Ensti-tüleri, sıtmayla mücadele, 1936 İş Kanunu temel uygulama örnekleri olarak ele alınmıştır. Bu inceleme sonucunda, siyasi iktidarın toplumsal kırılmaların önüne geçerek meşruiyetini sağlamayı hedeflediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how social policies in the Early Republican period were influenced by the ideology of peasantism (köycülük). The aim of the research is to examine the understanding of social policy in the early years of the Republic through concrete practices in the fields of education, health, and labor. The study uses a historical and sociological method and discusses the foundations of social policy in conjunction with the formation of modern states. Peasantism was used in the Early Republican era as a tool to suppress class conflicts and promote rural development. Within this context, the Village Institutes, anti-malaria campaigns, and the 1936 Labor Law are analyzed as key examples. The findings indicate that the political power sought to maintain legitimacy and prevent social fragmentation through these social policy implementations.