Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin aile merkezli bakım düzeyleri ile yenidoğan taramaları hakkındaki bilgi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between family-centered care levels and knowledge levels about neonatal screening among mothers whose infants are admitted to the neonatal intensive care unit
- Tez No: 994994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN BATUHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki aile merkezli bakım düzeylerinin, annelerin yenidoğan taramaları hakkındaki bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel-tanımlayıcı tipte gerçekleştirildi. Çalışma örneklemini Kahramanmaraş ilinde bulunan bir kamu hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde bebeği yatan 315 anne oluşturdu. Çalışma verileri Aralık 2024- Eylül 2025 tarihleri arasında“Sosyo-Demografik Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği”ve“Yenidoğan Taramaları Hakkında Anne Bilgi ve Tutumları Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanıldı. Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalaması 29,16±4,78'idi. %66,9'inin multipar olduğu bulundu. Bebeklerin hastanede yatış süresi ortalaması 10,41±12,59 gündü. Yenidoğan taramalarında taranan hastalıkların %60,6'sının kısmen bilindiği taramalar hakkında bilgi kaynağının %65,8 ile hemşire/ebeler olduğu, taranan hastalıklardan en çok %79,1 ile FKÜ olduğu saptandı. Yenidoğan Aile Merkezli Bakım Ölçeği puan ortalaması 3,57±0,70 ve Yenidoğan Taramaları Hakkında Anne Bilgi ve Tutumları Ölçeği puan ortalaması 19,23±9,02 olarak bulundu. Ölçek toplam puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki olmamasına karşın (p>0,05) ölçek alt boyutları arasında farklı düzeylerde anlamlı ilişkiler tespit edildi (p<0,05). Araştırma sonuçların göre aile merkezli bakımın, itibar ve saygı ile bakıma katılım alt boyunun annelerin yenidoğan taramaları hakkındaki bilgi düzeyleri arasında negatif anlamlı ilişki saptandı. Aile ile iş birliği alt boyutunda ise pozitif anlamlı ilişki saptandı.Farklı düzeylerdeki anlamlı ilişkiler göz önünde bulundurularak annelerin yenidoğan taramaları hakkında bilgi düzeylerini arttırmak amacıyla Sosyo-demografik ve bebeğe ilişkin faktörler göz önünde bulundurularak aile merkezli bakım yaklaşımı uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional descriptive study aimed to examine the relationship between the level of family-centered care in neonatal intensive care units and mothers' knowledge levels regarding newborn screenings. The study sample consisted of 315 mothers whose babies were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of a public hospital in Kahramanmaraş province. Data were collected between December 2024 and September 2025 using the“Socio-Demographic Characteristics Form”the“Neonatal Family-Centered Care Scale,”and the“Maternal Knowledge and Attitudes Scale Regarding Neonatal Screenings.”IBM SPSS Statistics 25.0 software package was used to analyze the data. The average age of the participating mothers was 29.16 ± 4.78 years. 66.9% were found to be multiparous. The average hospital stay of the babies was 10.41 ± 12.59 days. It was found that 60.6% of the diseases screened in newborn screenings were partially known, that nurses/midwives were the source of information about the screenings in 65.8% of cases, and that PKU was the most frequently screened disease in 79.1% of cases. The mean score on the Neonatal Family-Centered Care Scale was 3.57±0.70 and the mean score on the Maternal Knowledge and Attitudes Towards Neonatal Screenings Scale was 19.23±9.02. Although there was no significant relationship between the total mean scores of the scales (p>0.05), significant relationships were found at different levels between the sub-dimensions of the scales (p<0.05). According to the research results, a significant negative correlation was found between family-centered care and the sub-dimensions of respect, esteem, and participation in care, as well as mothers' knowledge levels regarding newborn screenings. A significant positive correlation was found in the sub-dimension of cooperation with the family. Considering these significant correlations at different levels, a family-centered care approach should be implemented, taking into account socio-demographic and infant-related factors, to increase mothers' knowledge levels about newborn screenings.