Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan annelerin algıladığı hemşire desteği ile varoluşsal emzirme davranışı arasındaki ilişki
The relationship between perceived nursing support and existential breastfeeding behavior in mothers of infants hospitalized in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 1001996
  2. Yazar: MELEK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ARAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) bebeği yatan annelerin hemşire desteğini nasıl algıladığını ve bu desteğin annelerin emzirme sürecinde yaşadıkları varoluşsal zorluklarla olan ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Yozgat Şehir Hastanesinin YYBÜ'nde bebeği yatan 216 anne katılmıştır. Veriler“Hemşire–Ebeveyn Destek Ölçeği (HEDÖ)”ve“Varoluşsal Emzirme Zorlukları Ölçeği”ile toplanmış, analizlerde parametrik ve non-parametrik testler ile korelasyon analizleri kullanılmıştır. Annelerin HEDÖ toplam puan ortalaması 87.71±16.04 olup hemşire desteğinin yüksek düzeyde algılandığını göstermektedir. Alt ölçeklerde en yüksek puan ortalaması Bilgi Verme ve İletişim Desteği (38.10±7.45), en düşük ise Duygusal Destek (12.64±3.06) olarak belirlenmiştir. Varoluşsal Emzirme Zorlukları Ölçeği toplam puanı ise 20.95±7.45 olup annelerin emzirme sürecinde orta düzeyde zorluk yaşadığını göstermektedir. HEDÖ toplam puanı ile emzirme zorlukları arasında negatif yönlü, anlamlı fakat zayıf bir ilişki saptanmıştır (r=–0.206, p=0.002). Bilgi Verme ve İletişim Desteği alt boyutu, emzirme zorlukları ve tüm alt boyutları ile anlamlı biçimde negatif korelasyon göstermiştir (p<0.01). Bebeğin hastaneye yatış nedenine göre hemşire desteği algısında anlamlı fark bulunmuş, özellikle beslenme problemi olan bebeklerin anneleri hemşire desteğini daha yüksek algılamıştır (p=0.02). Sonuç olarak, YYBÜ hemşirelerinden algılanan desteğin artması annelerin emzirme sürecindeki zorlanmalarını azaltmakta, özellikle bilgi verme ve etkili iletişim emzirme başarısını desteklemektedir. Bu bulgular, aile merkezli bakım yaklaşımlarının güçlendirilmesi, hemşirelerin iletişim ve emzirme danışmanlığı konusunda desteklenmesi ve YYBÜ'de standartlaştırılmış emzirme eğitimlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study aimed to examine mothers' perceptions of nursing support in the neonatal intensive care unit (NICU) and to explore the relationship between perceived support and existential breastfeeding difficulties. The study included 216 mothers whose infants were hospitalized in the NICU of a university hospital. Data were collected using the“Nurse–Parent Support Tool (NPST)”and the“Existential Breastfeeding Difficulties Scale,”and analyzed using parametric and non-parametric tests in addition to correlation analyses. The mean NPST total score was 87.71±16.04, indicating a high level of perceived nursing support. Among the subscales, the highest score was obtained from the Information and Communication Support subscale (38.10±7.45), whereas Emotional Support had the lowest mean score (12.64±3.06). The mean score of the Existential Breastfeeding Difficulties Scale was 20.95±7.45, showing moderate levels of breastfeeding-related challenges. A negative significant but weak correlation was found between total nursing support and breastfeeding difficulties (r=–0.206, p=0.002). The Information and Communication Support subscale was negatively associated with overall breastfeeding difficulties and all of its sub-dimensions (p<0.01). Nursing support significantly differed by infants' hospitalization reasons, with mothers of infants hospitalized for feeding problems reporting higher support levels (p=0.02). In conclusion, increased nursing support in the NICU reduces mothers' breastfeeding difficulties, and particularly information-sharing and effective communication play a key role in promoting breastfeeding success. These findings highlight the need to strengthen family-centered care approaches, enhance nurses' competencies in communication and lactation support, and standardize breastfeeding education practices within NICU settings.