İlkokulda değer öğretiminde oyunların yeri ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' perspectives on the role of games in teaching values in primary education
  1. Tez No: 995036
  2. Yazar: CEYDA İSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, değer öğretiminde oyunların yeri ile ilgili öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşlerini inceleyip değer eğitimiyle ilgili öğretmenlerin tutumlarını ölçmektir. Araştırmada, farklı yöntem ve tasarımlardan edinilen sonuçların birbirine yakınlığı veya birbirini desteklemesini sağlayan karma araştırma modellerinden yakınsayan paralel (eşzamanlı çeşitleme) desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 yılı Rize ili devlet ilkokullarında görev yapan 56 öğretmen ve Rize ilinde öğrenim gören 24 kız, 24 erkek olmak üzere toplam 48 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin cinsiyeti, kıdemi, okuttukları sınıf düzeyi, mezuniyet durumu ve katıldıkları kurslar, değer eğitimine yönelik tutumlarını değiştirmemektedir. Çalışmada ilkokul öğrencilerinin ve sınıf öğretmenlerinin değerlere ve oyunlara karşı olumlu bir tutum sergilediği, değerlerle kişilerin daha mutlu ve iyi bireyler olarak yetişeceği, oyunlarla da daha kolay, eğlenceli ve kalıcı öğrenmenin gerçekleştiği ifade edilmiştir. Öğrencilerin çoğu, değerler eğitimi dersinin olmasını istediğini ve bu dersin oyunlarla daha iyi öğretileceğini dile getirmiştir. Araştırma sonucunda ilkokul müfredatına değerler eğitimi dersinin eklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of students and teachers regarding the role of games in value education and to measure teachers' attitudes toward value education. In the study, the convergent parallel (simultaneous triangulation) design, one of the mixed research models that enables the results obtained from different methods and designs to be close to each other or to support one another, was used. The study group consists of 56 teachers working in public primary schools in Rize during the 2024–2025 academic year and 48 students studying in Rize, including 24 girls and 24 boys.The results of the research indicate that primary school teachers' gender, years of experience, the grade level they teach, educational background, and the courses they have attended do not change their attitudes toward value education. In the study, it was found that primary school students and classroom teachers display positive attitudes toward both values and games, and they believe that values help individuals grow into happier and better people, while games make learning easier, more enjoyable, and more permanent. Most students stated that they would like to have a values education course and that this course could be taught more effectively through games. As a result of the study, it was recommended that a values education course be added to the primary school curriculum.