Sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programına ilişkin görüşleri (Çanakkale ili örneği)
Opinions of classroom teachers on physical education and game lesson curriculum (Çanakkale province example)
  1. Tez No: 995063
  2. Yazar: AHSEN DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 4. sınıf beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programının ögeleri ile program kazanımlarına öğrencilerin ulaşma düzeyine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Çanakkale ilinde görev yapan toplam 215 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve iç tutarlılık katsayısı (Cronbach's Alpha) .936 olarak hesaplanan Sınıf Beden Eğitimi ve Oyun Dersi Öğretim Programı Kazanım Değerlendirme Ölçeği (BEODÖPYKÖ) ile 6 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi SPSS 22 ve AMOS 24 programlarıyla, nitel verilerin analizi ise MAXQDA 24 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları genel olarak öğretmenlerin programın çeşitli kazanımlarına ilişkin öğrencilerin hedefe ulaştıkları göstermiştir. Bununla birlikte, okul donanımı ve materyal eksikliklerinin programın etkili bir biçimde uygulanmasını sınırlayan temel etmenlerden biri olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore classroom teachers' perspectives on the components of the 4th grade Physical Education and Play Course (PEPC) curriculum and the extent to which students attain the intended learning outcomes. A mixed-methods research design, combining both quantitative and qualitative approaches, was employed. The study was conducted with 215 classroom teachers working in the province of Canakkale during the 2023–2024 academic year. Data were collected using two tools: a 20-item“Physical Education and Play Course Curriculum Attainment Evaluation Scale”(PEPC-CAES), developed by the researcher with a high internal consistency coefficient (Cronbach's Alpha = .936), and a semi-structured interview form consisting of six open-ended questions. Quantitative data were analyzed through SPSS 22 and AMOS 24, while qualitative data were interpreted using MAXQDA 24. The findings revealed that, according to teachers, students generally achieved the learning outcomes targeted by the curriculum. Nonetheless, the study also highlighted that limited school infrastructure and insufficient instructional materials were key factors hindering the effective implementation of the course