A comparison of interactive activities and individual practice methods in coursebooks Cambridge Primary Path 3 and Elementary School Learn With Bouncy 4
Cambridge Primary Path 3 ve İlkokul Learn with Bouncy 4 ders kitaplarındaki etkileşimli etkinlikler ile bireysel alıştırma yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 995149
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de kullanılan iki 4. sınıf İngilizce ders kitabında etkileşimli etkinlikler ve bireysel çalışma yöntemlerinin dağılımını karşılaştırmaktadır: Cambridge Primary Path 3 ve Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Learn with Bouncy 4. İletişimsel Dil Öğretimi (İDÖ) ve Görev Temelli Dil Öğretimi (GTDÖ) ilkeleri temel alınarak, öğrenci kitaplarındaki tüm etkinlikler içerik analizi şemasıyla kodlanmış ve sonuçlar frekanslar, yüzdeler ve bir İDÖ/GTDÖ indeksi ile raporlanmıştır. Bulgular, her iki kitapta da etkileşimli görevlerin yer aldığını, ancak üniteler boyunca bireysel, alıştırma niteliğindeki etkinliklerin sayısal olarak baskın kaldığını göstermektedir. Cambridge Primary Path 3 daha anlam odaklı ve görev yönelimli bir profil sergilerken, Learn with Bouncy 4 daha biçim odaklı ve kontrollü uygulamalara ağırlık vermektedir. Buna rağmen, hiçbir kitap tam anlamıyla görev temelli bir ders kitabı olarak değerlendirilememektedir. Sonuçlar Türkiye'deki güncel program hedefleri çerçevesinde tartışılmakta ve materyal geliştirme ile sınıf içi uyarlamalara yönelik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study compares two fourth grade English coursebooks used in Turkey, Cambridge Primary Path 3 and the Ministry of National Education coursebook Learn with Bouncy 4, in terms of how they balance interactive activities and individual practice. Guided by CLT and TBLT principles, all student book activities were coded through a content analysis framework and the results were reported using frequencies, percentages, and a CLT/TBLT index. The findings show that both coursebooks include interactive tasks, yet individual, exercise-like activities remain numerically dominant across units. Cambridge Primary Path 3 presents a more meaning-focused and task-oriented profile, with greater variety and higher CLT/TBLT index scores, whereas Learn with Bouncy 4 relies more on form-focused drills and controlled practice. Neither coursebook can be considered fully task-based. Our study discusses these patterns in relation to current curricular aims in Turkey and offers implications for materials writing, curriculum development, and classroom adaptation.