Ürojinekoloji cerrahisi geçiren bireylerde hemşirelik sınıflama sistemleri kullanılarak uygulanan hemşirelik bakımının bağırsak boşaltımı sonuçlarına etkisi
The effect of nursing care using nursing classification systems on bowel evacuation outcomes in individuals undergoing urogynecology surgery
- Tez No: 995186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM MECDİ KAYDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, ürojinekoloji cerrahisi geçiren kadınlarda hemşirelik sınıflama sistemleri kullanılarak uygulanan hemşirelik bakımının bağırsak boşaltımı sonuçlarına etkisini değerlendirilmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma ön test-son test desenine sahip, randomize kontrollü olmayan yarı deneysel bir çalışmadır. Araştırma bir üniversite hastanesinin Genel Jinekoloji Servisi'nde yatan ürojinekoloji operasyonu geçiren kadınlarla yürütüldü. Araştırma örneklemini dahil edilme kriterlerine uyan 60 kadın oluşturdu. Girişim grubu Nanda-I, NIC, NOC (NNN) bağıntılı hemşirelik bakımı uygulanan grubu, kontrol grubunu ise herhangi bir girişim yapılmayan standart hemşirelik bakımı alan kadınlar oluşturdu. Hasta tanılama formu (28 soru) ve 6 adet NOC ölçeği ( Ağrı Düzeyi-2102, Bağırsak Elimisyonu-0501, Bulantı ve Kusma Şiddeti-2107, Gastrointestinal Fonksiyon-1015, Rahatsızlık Düzeyi-2109, Semptom Kontrolü-1608) kullanılarak veriler toplandı. Bulgular: Araştırmada girişim ve kontrol grupları; sosyo-demografik özellikler, obstetrik-jinekolojik özellikler, kronik hastalık varlığı ve geçirilmiş ürojinekolojik operasyonlar açısından karşılaştırıldığında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p > 0.05). Bu bulgu, çalışma gruplarının başlangıç özellikleri bakımından homojen olduğunu göstermektedir. Girişim ve kontrol grupları; Gastrointestinal Fonksiyon (1015), Bulantı ve Kusma Şiddeti (2107), Ağrı Düzeyi (2102), Bağırsak Eliminasyonu (0501), Rahatsızlık Düzeyi (2109) ve Semptom Kontrolü (1608) NOC puanları açısından preoperatif dönem ile postoperatif 1., 2. ve 3. günlerde karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.05). Ayrıca iki grup arasında gaz çıkarma süreleri açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.05). Sonuç: Ürojinekoloji cerrahisi geçiren bireylerde hemşirelik sınıflama sistemleri kullanılarak uygulanan hemşirelik bakımının bağırsak boşaltımı sonuçlarını iyileştirmede ve gaz çıkarma süresini azaltma üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of nursing care provided using nursing classification systems on bowel movement outcomes in individuals undergoing urogynecological surgery. This study was conducted to evaluate the effect of nursing care delivered using nursing classification systems on bowel elimination outcomes in women undergoing urogynecologic surgery. Method: The study is a quasi-experimental research with a pretest–posttest design and a non-randomized controlled structure. The research was conducted with women undergoing urogynecologic surgery who were hospitalized in the General Gynecology Unit of a university hospital. The sample consisted of 60 women who met the inclusion criteria. The intervention group received nursing care based on the NANDA-I, NIC, and NOC (NNN) linkages, whereas the control group consisted of women receiving standard nursing care without any additional intervention. Patient Assessment Form (28 questions) and 6 NOC scales (Pain Level-2102, Bowel Elimination-0501, Nausea and Vomiting Severity-2107, Gastrointestinal Function-1015, Distress Level-2109, Symptom Control-1608) were used to collect data. Results: In the study, when the intervention and control groups were compared in terms of sociodemographic characteristics, obstetric-gynecological characteristics, presence of chronic disease, and history of urogynocological surgery, no statistically significant difference was found between the two groups (p > 0.05). This finding indicates that the study groups were homogeneous in terms of baseline characteristics. When the intervention and control groups were compared in terms of Gastrointestinal Function (1015), Severity of Nausea and Vomiting (2107), Pain Level (2102), Bowel Elimination (0501), Level of Distress (2109), and Symptom Control (1608) NOC scores, statistically significant differences were found between the groups when comparing the preoperative period with postoperative days 1, 2, and 3 (p < 0.05). Furthermore, statistically significant differences were found between the two groups in terms of gas discharge times (p < 0.05). Conclusion: It has been determined that nursing care provided using nursing classification systems to individuals undergoing urogynecological surgery is effective in improving bowel movement outcomes and reducing the duration of flatulence.