Un kurdu, tenebrio molitor (coleoptera: Tenebrionidae) (linnaeus, 1758)'un mücadelesinde kullanılmak üzere densovirus tabanlı biyoinsektisit geliştirilmesi
Development of a densovirus-based bioinsecticide for use in the control of the darkling beetle, tenebrio molitor (coleoptera: Tenebrionidae) (linnaeus, 1758)
  1. Tez No: 995202
  2. Yazar: YASEMİN AŞ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BÜŞRA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
Özet
Un kurdu, Tenebrio molitor, Coleoptera takımında bulunan dünya çapında depolanmış ürünlere ciddi hasarlar veren zararlı bir böcektir. Bu böcekle mücadelede kimyasal yöntemler ön plana çıksa da, kimyasalların olumsuz etkileri ve yüksek maliyeti göz önüne alındığında, zararlı böceklere karşı biyolojik mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Böcek virüslerinden biri olan densovirüslerin de biyolojik mücadelede kullanılma potansiyelinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiyede ilk kez T. molitor zararlısından tarafımızca densovirüs tanımlanmış olup TmDNV-TR adıyla ICTV verilerine işlenmiştir. İzole edilen ve saflaştırılan TmDNV-TR izolatının TEM gönrüntüsü alınmış ve boyutu 28,95 nm olduğu görülmüştür. Tam genom analizi yapıldıktan sonra da genom boyutu 5467 bç olarak bulunmuştur. Yapılan REN ve amino asit varyasyonu çalışmalarında tüm gen bölgelerinde amino asit varyasyonları olduğu tespit edilmiştir. Ardından maksimum olasılıklı filogenetik ağacı, Kimura-2 tablosu çizilmiştir. Kimura tablosu sonucu TmDNV-TR ile veritabanındaki diğer TmDNV'ler arasındaki genetik uzaklık değeri 0,023 olarak belirlenmiştir. Daha sonra virüsün T. molitor üzerinde doz yanıt testi yapılmıştır ve istatistiksel veri analizi, 8. günün sonunda LD50: 1,091 x 105 kopya/mL- 1, LT50: 5 gün, LD95: 8,94 x 107 kopya/mL-1 ve LT95: 7 gün olduğunu ortaya koymuştur. Densovirüsün böcek üzerinde öldürücülüğü kanıtlandıktan sonra bu virüs ile Tenebriokiller adlı bir formülasyon hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonun doz yanıt testi sonucunda da beş doz formülasyon T. molitor larvaları için patojenik sonuçlanmıştır. Son işlem olan formülasyonun stabilite test deneylerinde ise, 14. günün sonunda taze formülasyonun (0 ay) ölüm oranı %100 iken, 4°C'de 3 ve 6 ayın sonunda ölüm oranı %100, 25°C'de ise 3 ve 6 ayın sonunda ölüm oranı sırasıyla %98 ve %95 olarak bulunmuştur. Densovirüs tabanlı, adını Tenebriokiller koyduğumuz bu biyoinsektisitin hazırlanması ile beraber, T. molitor mücadelesine önemli bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The mealworm beetle, Tenebrio molitor, is a harmful insect belonging to the Coleoptera order that causes serious damage to stored products worldwide. Although chemical methods are primarily used to combat this insect, the negative effects and high cost of chemicals have made it imperative to develop biological control methods against harmful insects. It is known that densoviruses, which are one type of insect virus, have high potential for use in biological control. In this thesis study, a densovirus was identified from T. molitor for the first time in Turkey by our team and was entered into the ICTV database under the name TmDNV-TR. A TEM image was taken of the isolated and purified TmDNV isolate, and its size was found to be 28.95 nm. After a complete genome analysis, the genome size was found to be 5467 bç. REN and amino acid variation studies revealed amino acid variations in all gene regions. Subsequently, a maximum likelihood phylogenetic tree and Kimura-2 matrix were constructed. The Kimura matrix result determined the genetic distance value between TmDNV-TR and other TmDNVs in the database to be 0.023. Subsequently, a dose response test of the virus on T. molitor was performed, and statistical data analysis revealed that at the end of day 8, LD50: 1.091 x 105 copies/mL-1, LT50: 5 days, LD95: 8.94 x 107 copies/mL-1, and LT95: 7 days. After the lethality of the densovirus on insects was proven, a formulation called Tenebriokillers was prepared using this virus. The dose response test results of the prepared formulation also showed that five doses of the formulation were pathogenic to T. molitor larvae. In the final step, the formulation stability test experiments showed that at the end of the 14th day, the mortality rate of the fresh formulation (0 months) was 100%, while at 4°C, the mortality rate at the end of 3 and 6 months was 100%, and at 25°C, the mortality rate at the end of 3 and 6 months was 98% and 95%, respectively. With the preparation of this densovirus-based bioinsecticide, which we named Tenebriokiller, a significant contribution has been made to the control of T. molitor.