Kompozit karbon kuantum noktalarının kanser tedavisinde immunoterapötik etki potansiyelinin araştırılması
Investigation of the immunotherapeutic effect potential of composite carbon quantum dots in cancer treatment
  1. Tez No: 995221
  2. Yazar: BESA BİLAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUNCER DEĞİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Melanom, melanositlerden köken alan ve özellikle ileri evrelerinde agresif seyir gösteren ölümcül bir cilt kanseri türüdür. Metastatik melanom tedavisine yönelik mevcut konvansiyonel tedavi yöntemlerinin düşük sağkalım oranları ve yüksek toksisiteleri, daha etkili ve hedefe yönelik tedavi stratejilerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda, nanoteknolojik ilaç taşıyıcı sistemler son yıllarda ön plana çıkmıştır. Özellikle karbon kuantum noktaları (KKN); yüksek biyouyumluluk, düşük toksisite, kontrollü salım potansiyeli ve yüzey işlevselleştirme imkânları sayesinde yeni nesil ilaç taşıyıcı sistemler olarak dikkat çekmektedir. Bu tezde, dünyada ilk kez Sitrulin, Kafein, Salisilik Asit, Sodyum Borat ve Borik Asit gibi moleküllerin karbon kaynağı olarak kullanılmasıyla doğrudan ilaç özellikli KKN'lerin üretimi hedeflenmektedir. Bu özgün yöntemle, sentez sürecinde bu moleküllerin KKN yapısına veya yüzeyine entegre edilmesiyle, sonradan ilaç yüklemesine gerek kalmaksızın antikanser etkiler beklenmektedir. Ayrıca, KKN'lerin hem doğrudan tümör hücrelerine karşı hem de bağışıklık sistemini (özellikle Fas-FasL aracılı apoptotik yolak üzerinden) modüle ederek immünoterapötik etkiler göstereceği düşünülmüştür. Bu çerçevede, KKN'lerin melanoma hücre hatlarında apoptotik etkileri (Annexin V-PI ve qRT-PCR ile), immün hücreler üzerindeki etkileri (ELISA ve FasL gen ekspresyonu ile) ve anti-proliferatif kapasiteleri (MTT ile IC₅₀ belirlenerek) değerlendirilecektir. Çalışma sonucunda, hem doğrudan tümör hücrelerini hedefleyebilen hem de bağışıklık sistemini yönlendirebilen çift etkili KKN yapılarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Elde edilecek sonuçlar, KKN tabanlı ilaç sistemlerinin kanser tedavisindeki potansiyelini ortaya koyarak, ilaç endüstrisi açısından yenilikçi ve uygulanabilir bir yaklaşım sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Melanoma is a lethal type of skin cancer originating from melanocytes, characterized by aggressive behavior especially in advanced stages. The low survival rates and high toxicities of conventional treatments for metastatic melanoma highlight the urgent need for more effective and targeted therapeutic strategies. In this context, nanotechnological drug delivery systems have recently gained prominence. Among these, carbon quantum dots (CQDs) are notable for their high biocompatibility, low toxicity, controlled release potential, and surface functionalization capabilities, making them promising next-generation drug carriers. This thesis aims, for the first time worldwide, to directly synthesize drug-functional CQDs using molecules such as Citrulline, Caffeine, Salicylic Acid, Sodium Borate, and Boric Acid as carbon sources. With this unique approach, by integrating these molecules into the CQD structure or surface during synthesis, anticancer effects are expected without the need for subsequent drug loading. Additionally, CQDs are anticipated to exhibit immunotherapeutic effects both by directly targeting tumor cells and by modulating the immune system, particularly via the Fas-FasL-mediated apoptotic pathway. Accordingly, the apoptotic effects of CQDs on melanoma cell lines (evaluated by Annexin V-PI and qRT-PCR), their effects on immune cells (assessed via ELISA and FasL gene expression), and their anti-proliferative capacities (determined by IC₅₀ values through MTT assays) will be investigated. The ultimate goal is to develop dual-functional CQD structures capable of both targeting tumor cells directly and directing the immune response. The results obtained are expected to demonstrate the potential of CQD-based drug systems in cancer therapy and offer an innovative and applicable approach for the pharmaceutical industry.