Bilinçli farkındalık temelli yaşam becerileri eğitim uygulamalarının 5 yaş çocuklarının yaşam becerilerine etkisi
The effect of mindfulness based life skills educational practices on 5 year old children's life skills
  1. Tez No: 995252
  2. Yazar: MELDA ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA ATIŞ AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, bilinçli farkındalık temelli yaşam becerileri eğitim uygulamalarının beş yaş çocuklarının yaşam becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada iç içe karma desen kullanılmıştır. Yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim uygulamalarının etkisi nicel veriler ile ortaya konularak, araştırmacı günlüğü ve öğretmen gözlemleriyle derinleştirilmiştir. Çalışma grubu 18 deney, 18 kontrol grubunda olmak üzere toplam 36 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Topçu Bilir (2019) tarafından geliştirilen Erken Çocukluk Yaşam Becerileri Ölçeği, çocuk genel bilgi formu, araştırmacı günlüğü ve öğretmen çocuk gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2024-2025 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde grupların betimsel istatistikleri dikkate alınarak Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Bağımlı Örneklemler T Testi, Mann Whitney U Testi, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Analizler sonucunda bilinçli farkındalık temelli eğitim uygulamalarının ardından çocukların Erken Çocukluk Yaşam Becerileri Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Başka bir ifadeyle hazırlanan eğitim uygulamalarının beş yaş çocuklarının yaşam becerilerinin gelişimi üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Benzer şekilde öğretmen gözlemleri ve araştırmacı günlüklerinden elde edilen bulgularda da uygulamanın etkili olduğuna yönelik sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of mindfulness-based life skills educational practices on the life skills of 5-year-old children. A mixed-methods design was used in the study. The effect of the educational interventions designed to enhance life skills was established through quantitative data and further elaborated through the researcher's reflective journal and teacher observations. The study group consisted of a total of 36 children, including 18 in the experimental group and 18 in the control group. The quantitative data for the study were obtained using the Early Childhood Life Skills Scale developed by Topçu Bilir (2019) and the Child General Information Form, while the qualitative data were obtained using researcher diary and the Teacher Child Observation Form created by the researcher. The data of the study were collected in the spring semester of the 2024-2025 academic year. In the analysis of quantitative data, the Wilcoxon Signed-Rank Test, Dependent Samples T Test, and Mann Whitney U Test were used, taking into account the descriptive statistics of the groups, while descriptive analysis was used in the analysis of qualitative data. The analyses revealed a significant difference in favour of the experimental group in the average total scores obtained by children on the Early Childhood Life Skills Scale following mindfulness-based educational interventions. In other words, the educational interventions developed were found to be effective in promoting the development of life skills among five-year-old children. Similarly, the findings derived from teacher observations and the researcher's reflective journals also yielded results supporting the effectiveness of the intervention.