Quantitative microbial risk assessment for Listeria monocytogenes on fresh baby spinach leaves
Taze bebek ıspanak yaprakları üzerindeki Listeria monocytogenes için kantitatif mikrobiyal risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 995256
  2. Yazar: BASRİ OMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELENA CASTELLPEREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas A&m Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yeşil yapraklı sebzelerle bağdaştırılan besin kaynaklı rahatsızlık salgınlarındaki artış, bu taze besin grubunun asgari işleme tabi tutulmasının gerekliliği ile alakalı olabilir. Etkili mikrobiyal eleme adımlarının ihmal edilmesi, yeşil yapraklı sebzelerin doğal olarak içerdiği mikroorganizmaların, örneğin patojen mikroorganizmaların, içermesine sebep olur. Bu kantitatif mikrobiyal risk değerlendirmesi çiftlikten başlayarak masaya kadar taze bebek ıspanağının L. monocytogenes konsantrasyonundaki değişikliği tarif eder. Bu model ayrıca çapraz kontaminasyon ve ısıyı suistimal etme gibi arındırma işlemlerinin ölçüldüğü birçok senaryoyu içerir. Çapraz kontaminasyon yeşil yapraklı sebelerin güvenliğini sağlamada karşılaşılan en büyük sorundu. Isı suistimalleri ayrıca listeriosis riskini de artırdı. Diğer taraftan, modifiye atmosfer ambalajı ile yapılan ışınlama yöntemi yıllık listeriosis vaka sayısını %99,99 oranında düşürmüştür. Bununla beraber, taze bebek ıspanağında bulunan L. monocytogenes'in yerine kullanılan L. innocua'nın geçerliliğinin onaylanması, yıkama (su ve klor) işlemleri ve 5-36 °C arasındaki ısılarda büyümesi temel alınarak değerlendirildi. Yıkama işlemleri sonuçlarına göre L. innocua konsantrasyonu neredeyse 0,5 log CFU/g düşürüldü. Bu değer L. monocytogenes'den daha fazladır. Ayrıca taze bebek ıspanakları üzerindeki doğal gelen mikrofloranın L. monocytogenes ve L. innocua çoğalması üzerine etkileri saptandı. Sonuçlar 10>T>30 °C ısılarında L. innocua'nın çoğalmasının L. monocytogenes ile genetik olarak benzese de, davranışları stresli ortamlarda değişir. Sonuçta, taze bebek ıspanaklarındaki L. monocytogenes'in dinamik çoğalma modeli sunulmuştur. Bu modeller taze bebek ıspanaklarındaki L. monocytogenes çoğalma tahmin edilmesinde ve dağıtım, saklanma, sunulma veya tüketici aşamasındaki potansiyel çoğalmanın tahmin edilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The increase in foodborne illness outbreaks associated with leafy green vegetables can be attributed to the minimal processing required of this group of fresh produce. Neglecting effective microbial elimination steps result in leafy green vegetables that naturally contain microorganisms such as pathogens microorganisms. This quantitative microbial risk assessment describe the change of L. monocytogenes concentration in fresh baby spinach from farm to table. This model also consists of several scenarios to evaluate decontamination treatments, cross-contamination, and temperature abuse. Cross-contamination was the biggest issue when ensuring safety of leafy green vegetables. Temperature abuse also increased the risk of listeriosis. On the other hand, irradiation treatment with Modified Atmosphere Packaging reduced the number of annual cases of listeriosis by 99.99%. In addition, the validation of L. innocua used as a surrogate for L. monocytogenes in fresh baby spinach was evaluated based on reductions by washing (water and chlorine) treatments and growth at temperatures between 5 and 36oC. According to the results of the washing treatments, the concentration of L. innocua was reduced by almost 0.5 log CFU/g. This is more than that of L. monocytogenes. Furthermore, the effect of natural background microflora on the growth of L. monocytogenes and L. innocua in fresh baby spinach was determined. The results showed that the growth of L. innocua was affected more than that of L. monocytogenes at temperatures 10> T >30oC. Although L. innocua and L. monoctogenes are genetically similar, their behavior changes under stress conditions. Ultimately, the dynamic growth models for L. monocytogenes in fresh baby spinach was presented. These models can be used to estimate the growth of L. monocytogenes in fresh baby spinach during distribution, storage or market, and potential growth at a consumer level.