Application of process damping in stability of variable pitch tools
Değışken adım aralıklı frezeleme takımlarında süreç sönümlemesinin tırlama kararlılığına etkisi
  1. Tez No: 995261
  2. Yazar: TOPRAK PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Frezeleme prosesindeki en büyük problemlerden biri olan tırlama, üretkenliği sınırlayan, işlenen malzemenin yüzey kalitesini bozan ve takım ömrünü kısaltan bir durumdur. Tırlamanın olmadığı kesme parametrelerinin belirlenmesinde genellikle kararlılık diyagramları kullanılmaktadır. Düşük kesme hızlarında, tırlamanın olmadığı kesme derinliği, süreç sönümlemesi olarak adlandırılan bir olgu nedeniyle artmaktadır. Değişken adımlı frezeler, titreşime neden olan rejeneratif etkiyi bozarak kesme kararlılığını artırmak için etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, süreç sönümlemesi ile değişken adım geometrisinin frezeleme kararlılığı üzerindeki birleşik etkisi ayrıntılı biçimde incelenmemiştir. Bu tez, değişken adımlı frezelerin titreşim kararlılık analizine süreç sönümlemesinin dahil edilmesinin etkisini incelemektedir. Kararlılık hesapları, değişken adım geometrilerine özgü çoklu gecikmeli sistemlerin doğru bir şekilde modellenmesine olanak sağlayan yarı ayrıklaştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Düşük kesme hızlarında süreç sönümlemesinin etkisi, literatüre dayalı yaklaşımlar kullanılarak modele dâhil edilmiştir. Simülasyon sonuçları, değişken adımlı takımların kararlı kesme bölgelerini önemli ölçüde artırdığını ve proses sönümlemesinin özellikle düşük hız bölgelerinde kararlılık sınırını daha da artırdığını göstermektedir. Değişken adım geometrisi ile süreç sönümlemesinin birleşik etkisi sonucunda titreşimsiz kesme derinliğindeki artışı gözlemlemek amacıyla kesme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, değişken adımlı frezelerin tırlama kararlılığında proses sönümlemesinin uygulanmasına ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most challenging obstacles in milling operations is chatter, which limits productivity, disintegrates the surface of the material, and reduces tool life. Stability lobe diagrams are commonly used to determine optimum parameters to obtain chatter free cutting depths. However, at low cutting speeds, the chatter free depth of cut limits are increased by a phenomenon called process damping. Variable pitch end mills have emerged as an effective solution to enhance machining stability by disrupting the regenerative effect responsible for chatter. However, the combined impact of process damping and variable pitch geometry on milling stability has not been thoroughly explored. This thesis investigates the application of process damping to the chatter stability of variable pitch end mills. Stability predictions were performed using the semi discretization method, enabling accurate modeling of the multi delay systems inherent in variable pitch geometries. The influence of process damping at low cutting speeds is incorporated into the model, drawing from literature based approaches. Simulation results demonstrate that variable pitch tools significantly enlarge the stable cutting regions, and that process damping further increases the stability limit, particularly in low speed regimes. Cutting experiments have been conducted to observe the increase in chatter free depth of cut with the combined effect of variable pitch geometry and process damping. The outcomes of this research provide valuable insights into the application of process damping in the stability of variable pitch tools.