İn vitro ozon uygulamasının mitotik indeks ve genom kararlılığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of in vitro ozone application on mitotic index and genomic stability
- Tez No: 995282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA TARKAN ARGÜDEN, DR. ŞÜKRİYE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Ozon tedavisi, tıbbi ozonun belirli konsantrasyon ve uygulama koşullarında organizmaya verilmesiyle, oksidatif stres yanıtını kontrollü biçimde uyarmayı ve hücresel savunma mekanizmalarını düzenlemeyi hedefleyen tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ozonun biyolojik etkileri büyük ölçüde uygulanan doz ve maruz kalınan hücre tipine bağlı olup, düşük dozlarda hücresel savunma mekanizmalarını uyarıcı, yüksek dozlarda ise oksidatif hasar oluşturucu etki gösterebilmektedir. Bu nedenle ozonun genetik materyal üzerindeki olası etkilerinin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, in vitro ozon uygulamasının periferik kan hücrelerinde mitotik indeks ve genom kararlılığı üzerindeki etkilerini sitogenetik yöntemler kullanarak incelemektir. Bu kapsamda periferik kan hücrelerine düşük, orta, yüksek ve toksik dozlarda ozon uygulanarak mitotik indeks (MI), mikronükleus (MN), kardeş kromatid değişimi (KKD), kromozom kırıkları ve karyotip analizi gibi sitogenetik parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında MI, kromozom kırıkları ve karyotip analizi açısından olumsuz bir etki oluşmadığını göstermiştir. Yüksek ve toksik doz gruplarında mikronükleus sıklığında artış gözlenmiş olmakla birlikte, bu artışın diğer sitogenetik parametrelere yansımadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan doz ve uygulama koşullarında ozonun periferik kan hücrelerinde belirgin bir genotoksik ya da sitotoksik etki oluşturmadığı gözlenmiştir. Bu çalışma, ozonun kan hücreleri üzerindeki etkilerini doğrudan inceleyen in vitro çalışmalardan ilki olup, gelecekte yapılacak klinik ve deneysel araştırmalar için öncü nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Ozone therapy is a complementary treatment method that aims to controllably stimulate the oxidative stress response and regulate cellular defense mechanisms by administering medical ozone to the organism under specific concentrations and application conditions. The biological effects of ozone largely depend on the applied dose and the type of cells exposed; at low doses, it can stimulate cellular defense mechanisms, whereas at high doses, it may induce oxidative damage. Therefore, a detailed evaluation of the potential effects of ozone on genetic material is of great importance. The aim of this study is to investigate the effects of in vitro ozone application on the mitotic index and genomic stability in peripheral blood cells using cytogenetic methods. In this context, peripheral blood cells were exposed to low, medium, high, and toxic doses of ozone, and cytogenetic parameters such as the mitotic index (MI), micronucleus (MN), sister chromatid exchange (SCE), chromosome breaks, and karyotype analysis were examined. The obtained findings showed that, compared to the control group, no adverse effects were observed in terms of MI, chromosome breaks, and karyotype analysis. Although an increase in micronucleus frequency was observed in the high and toxic dose groups, this increase was not reflected in the other cytogenetic parameters. Consequently, it was observed that ozone did not induce a pronounced genotoxic or cytotoxic effect in peripheral blood cells under the doses and application conditions used in this study. This study is one of the first in vitro investigations to directly examine the effects of ozone on blood cells and serves as a pioneering study for future clinical and experimental research.