Hayali Oyun Becerileri Eğitim Programının geliştirilmesi ve öğretmen davranışları ile otizm spektrum bozukluğu olan çocukların hayali oyun davranışları üzerindeki etkililiği
Development of a Pretend Play Skills Training Program and its effectiveness on teacher behaviors and the pretend play behaviors of children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 995337
  2. Yazar: MERVE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan çocuklarla çalışan öğretmenlere yönelik geliştirilen Hayali Oyun Becerileri Eğitim Programı'nın (HOBEP) etkililiğini incelemek amacıyla iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma I kapsamında; 265 öğretmenden toplanan anket verileri ve 18 öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla, öğretmenlerin hayali oyun öğretimine ilişkin mevcut uygulamaları ve mesleki gereksinimleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda HOBEP, ADDIE modeli temel alınarak tasarlanmıştır. Çalışma II'de ise araştırmacı tarafından çevrimiçi ortamda sunulan HOBEP'in; öğretmenlerin oyun öğretimi sunma becerileri ile çocukların hayali oyun becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu aşamada, katılımcı çiftleri arası eş zamanlı olmayan çoklu başlama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 4-5 yaşlarında OSB olan üç çocuk ve öğretmenleri katılmıştır. Araştırma bulguları, HOBEP'in öğretmenlerin oyun öğretimi becerilerini edinmelerinde ve sürdürmelerinde etkili olduğunu göstermiştir. Programı tamamlayan öğretmenlerin sunduğu öğretimin; çocukların hedeflenen hayali oyun davranışlarını edinmelerinde, bu becerileri sürdürmelerinde ve kendiliğinden oyun davranışları sergilemelerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ancak, çocukların edindikleri becerileri farklı oyuncak setlerine genelleyemedikleri gözlemlenmiştir. Araştırmanın sosyal geçerliği, katılımcıların programa ve deneysel sürece ilişkin sundukları olumlu görüşlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in two phases to develop the Pretend Play Skills Training Program (HOBEP) for teachers working with children with autism spectrum disorder (ASD) and to evaluate its effectiveness. In Study I, teachers' current practices and professional needs regarding pretend play instruction were identified through survey data collected from 265 teachers and semi-structured interviews conducted with 18 teachers. Based on these findings, HOBEP was designed using the ADDIE model. In Study II, the effectiveness of the online-delivered HOBEP on teachers' play instruction delivery skills and children's pretend play skills was examined. This phase employed a non-concurrent multiple baseline design across participant dyads. The participants involved three children with ASD, aged 4-5, and their teachers. Research findings indicated that HOBEP was effective in helping teachers acquire and maintain play instruction skills. Furthermore, the instruction delivered by teachers who completed the program supported children in acquiring targeted pretend play behaviors, maintaining these skills over time, and displaying spontaneous play behaviors. However, it was observed that the children were unable to generalize the acquired skills to different sets of toys. The social validity of the study was supported by the participating teachers' positive feedback regarding both the program and the experimental process.