Trabzon hurması (Diospyros kaki L.) meyvelerinin fenolik bileşik içerikleri ve bazı kalite kriterleri üzerine hasat sonrası putresin uygulamasının etkisi
Effect of post harvest putrescine treatment of phenolic compounds and some quality criteria of persimmon (Diospyrus kaki) fruits
  1. Tez No: 662109
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Klimakterik meyve özelliğine sahip olan Trabzon hurmasında hasattan sonra olgunlaşma devam ettiğinden dolayı muhafaza süresince kalite kayıpları yaşanmaktadır. Trabzon hurmasında depolama süresince meydana gelen kayıpları azaltmak ve meyvede biyoaktif bileşik konsantrasyonunu muhafaza etmek amacıyla yapılan çalışmada, farklı dozlarda putresin (0,4, 0,8, 1,2 ve 1,6 mM) uygulanarak meyveler muhafazaya alınmıştır. 60 gün boyunca 1,5 C'de %90 nemde muhafaza edilen meyvelerde, 15 gün süre ile analiz ve ölçümler yapılarak depolamada kalite parametrelerinde meydana gelen değişklikler tespit edilmiştir. Solunum hızı iki ay depolama sonunda kontrol grubu meyvelerinde %9,96 olarak belirlenirken, 0,8 mM putresin uygulaması en düşük solunum hızına (%8,31) sahip uygulama olarak belirlenmiştir. Çalışmada, putresin uygulaması yapılan meyvelerde C vitamini miktarı korunmuş ve 60. günde en yüksek değer 165,56 mg kg-1 ( Put-1,2) olarak ölçülmüştür. İki aylık depolama sonunda gallik asit (2,19 mg kg-1), kateşin (1,51 mg kg-1), vanilik asit (2,42 mg kg-1) ve kuersetin (0,35 mg kg-1) 0,8 mM putresin uygulamalarında daha yüksek kaydedilirken, kafeik asit (0,30 mg kg-1), ferulik asit (1,11 mg kg-1) ve rutin (0,39 mg kg-1) 0,4 mM putresin uygulamalarında daha yüksek kaydedilmiştir. Depolama süresince meyve kalitesinin korunması ve ağırlık kaybının azaltılmasında putresin uygulaması etkili olmuştur. Putresinin meyvelerde organik maddelerin yıkımına neden olan solunum hızını yavaşlatarak meyvedeki SÇKM, pH, organik asit ve fenolik bileşiklerin muhafazasını sağladığı görülmüştür. Sonuç olarak, Trabzon hurmasında 60 günlük depolama süresince kalite kayıplarının azaltılmasında 0,8 mM putresin uygulamasının daha etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Since persimmon, which has climacteric fruit characteristics, continues to ripen after harvest, quality losses are experienced during storage. In this study conducted to reduce the losses occurring in persimmon during storage and to preserve the bioactive compound concentration in the fruit, different doses of putrescine (0,4, 0,8, 1,2 and 1,6 mM) were applied and the fruits were preserved. In fruits that have been kept at 1,5 C and 90% humidity for 60 days, analysis and measurements were made for 15 days and changes in quality parameters during storage were determined. Respiratory rate was determined as 9.96% in control fruits after two months of storage, while 0,8 mM putrescine treatment was determined as the treatment with the lowest respiratory rate (8,31%). In the study, the amount of vitamin C was preserved in fruits treated with putrescine and the highest value was measured as 165,56 mg kg-1 (Put-1,2) on the 60th day. After two months of storage, gallic acid (2,19 mg kg-1), catechin (1,51 mg kg-1), vanilic acid (2,42 mg kg-1) and quercetin (0,35 mg kg-1) were recorded higher in 08 mM putresin treatments, while caffeic acid (0,30 mg kg 1), ferulic acid (1,11 mg kg 1) and routine (0,39 mg kg 1) were recorded higher in 0,4 mM putrescine treatments. Putrescine application was effective in preserving fruit quality and reducing weight loss during storage. It has been observed that putrescine slows down the respiration rate that causes the destruction of organic substances in fruits and provides the preservation of soluble solids, pH, organic acids and phenolic compounds in the fruit. As a result, it has been shown that 0,8 mM putrescine treatment is more effective in reducing quality losses in persimmon during 60 days of storage.